Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Suntem la 48 cazuri de scenariul 4: bilanțul zilei în România - 1.952 infectări, 44 decedați, 180 vindecați

coronavirus in romania - medic - Foto: Guliver/Getty Images

Foto Guliver/Getty Images

Autoritățile au confirmat luni, la ora 13:00, un număr de 1.952 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Adică suntem la 48 de cazuri de scenariul 4, când se va atinge pragul de 2.000 de cazuri de infectări cu noul coronavirus. Autoritățile pregătesc o nouă ordonanță militară pentru impunerea drastică a distanțării sociale. 

În 24 de ore au fost aplicate amenzi totalizând 16 milioane de lei, echivalentul a circa 3,3 milioane euro, care se adaugă la cele de aproximativ 10 milioane euro, de până acum.

Dintre cele 1.952 de persoane confirmate pozitiv, 180 au fost declarate vindecate și externate (55 la Timișoara, 85 la București, 19 la Iași, 7 la Craiova, 11 la Constanța și 3 la Cluj).

Până acum, 44 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Craiova, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timișoara, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Ialomița și Satu Mare, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 192 noi cazuri de îmbolnăvire.

Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 1 și 90 de ani.

La ATI, în acest moment, sunt internați 53 de pacienți, dintre care 33 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 9.464 de persoane. Alte 124.235 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 23.103 de teste, din care peste 1.500 în unități medicale private.

Citiți si:

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Ceasul lui Sorin Grindeanu - PSD

PSD are două mari alte probleme, iar abia acestea sunt cu adevărat grave: credibilitatea partidului în fața tuturor partenerilor și evoluția mentalității votanților, care au spre ce migra (AUR, chiar PNL) mai ales că au văzut cum PSD i-a păcălit și că-i păcălește pe toți. (Liderul Partidului Social Democrat (PSD), Sorin Grindeanu, al cărui ceas apare în imagine, vorbește cu presa pe 18 mai a.c. după consultările cu președintele român, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni. Au loc consultări pentru numirea unui nou prim-ministru/ Foto: Profimedia)

Citește mai mult

Black Sea Defence Aerospace 2026: România, între spectacolul forței și testul lucidității

La ROMAERO Băneasa, printre aeronave, blindate, drone, radare, sisteme de apărare și delegații militare, România a arătat pentru trei zile ca un stat aflat exact acolo unde îl așază istoria: în punctul de întâlnire dintre estul vulnerabil al Europei și arhitectura de securitate a lumii occidentale.

Citește mai mult