Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

TAROM-ul televiziunii din România

TVR mi-a solicitat ieri, pe la ora 16, să comentez scandalul TAROM. M-a sunat dl Adelin Petrișor, jurnalist pe care îl prețuiesc. Am spus următoarele:

1. Nu există personaje pozitive în poveste, și Cuc, și Mezei sunt niște apariții cât se poate de dubioase.

2. Ministrul Cuc nu poate explica în niciun fel prezența sa noaptea, pe trotuar, în fața domiciliului subordonatei sale, Mezei.

3. Dl Cuc nu va avea nimic de suferit. Dna Dăncilă, prin declarațiile făcute, a dat semnalul Corpului său de Control să-l scoată Nufărul pe Cuc. Dacă DNA va dori să-l ancheteze, dl Cuc fiind și deputat, parlamentarii PSD vor face zid în jurul lui.

4. Nu înțeleg de ce TAROM nu se desființează. De mai bine de un deceniu, TAROM contribuie la bugetul României cu pierderi anuale masive. Șansele de redresare sunt nule, câtă vreme această companie este și va fi ticsită cu pilele, pupilele, clienții, amantele fiecărui partid care vine la putere. Sunt țări dezvoltate care nu au transport aerian de stat, în care operează bine-mersi companii private, autohtone sau străine.

5. Alegătorii i-au ascultat pe Mezei, pe Cuc, pe Dăncilă, au tras concluziile și la vot vor proceda în consecință.

În Jurnalul de la ora 20, știrile TVR au dat numai primele două puncte, însumând cam 10 secunde. Nu că asta m-ar surprinde la echivalentul TAROM în televiziunea din România, dar cred că e bine să știți.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon Vara începe în balcon. Idei simple pentru cea mai plăcută transformare: de la „spațiu de depozitare”, la ”locul preferat al casei”

Odată cu venirea verii, relația pe care o avem cu locuința se schimbă aproape fără să ne dăm seama. Căutăm mai multă lumină, petrecem mai mult timp cu ferestrele deschise și încercăm să găsim acel loc în care putem bea cafeaua de dimineață, citi câteva pagini dintr-o carte sau încheia ziua la aer, fără să plecăm de acasă.

Citește mai mult

 Eliza Yokina

Atunci când ne gândim la arhitectură și sustenabilitate, ne ducem mereu spre consistență: fațade și dosuri, începuturi și sfârșituri. Dar ce se întâmplă când această logică a ordinii este pusă față în față cu ceea ce îi scapă prin definiție — informalul, nestructuratul, ceea ce nu poate fi clasificat?

Citește mai mult