Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Un mesaj pe Twitter postat de Elon Musk a șters 14 miliarde de dolari din valoarea de piață a Tesla

Elon Musk - Foto Guliver/Getty Images

Foto Guliver/Getty Images

Elon Musk, CEO-ul Tesla, a scris vineri într-un mesaj pe Twitter că prețul acțiunilor companiei este „prea mare”. Ca urmare, în câteva ore, valoarea de piață a acțiunilor producătoruui de mașini electrice s-a prăbușit cu 14 miliarde de dolari, notează BBC. Miliardarul a transmis ulterior că vrea să vândă câteva dintre proprietățile sale. 

Întrebat de The Wall Street Journal dacă a glumit în mesajul despre prețul acțiunilor Tesla, Musk a răspuns „Nu” într-un e-mail.

Musk a încheiat anul trecut un acord cu Securities and Exchange Commission (SEC), arbitrul celor mai mari burse din lume, care prevede ca un avocat al companiei Tesla să aprobe în prealabil tweet-urile despre finanțele, vânzările sau livrările Tesla. În 2018 Musk a spus că are „finanțarea asigurată” pentru delistarea Tesla de pe bursă, ceea ce a dus la modificări ale prețului acțiunilor Tesla. SEC l-a dat în judecată pentru fraudă cu valori mobiliare.

Prețul acțiunilor Tesla a crescut în acest an, aducând valoarea producătorului de mașini electrice aproape de 100 miliarde de dolari, valoare care i-ar fi putut aduce antreprenorului un bonus de sute de milioane de dolari.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Ar trebui ca actionarii sa-l actioneze in justitie si sa-i ceara despagubiri. Este totusi inadmisibil. Omul sau e nebun (stiu, are geniul sau, dar cele doua nu se exclud) sau face niste jocuri pe care nu le intelegem.
    • Like 0
  • check icon
    Iarba pare o idee buna pe termen scurt, dar pe termen lung astea sunt efectele. Oricum inca o dovada ca trebuia aruncat intr-o vagauna de SEC de mult timp.
    • Like 0
  • Parerist check icon
    Gura pacatosului...
    Pe de alta parte Tesla a avut profit pe ultimul trimestru, ceea ce e de bun augur. OK, 9 centi pe actiune....
    • Like 0


Îți recomandăm

Simona Halep Wimbledon / sursa foto: Profimedia

Simona Halep mai bifează o „bornă” importantă în cariera sa, după prima finală de Grand Slam (2014), locul 1 mondial (2017), victoria de la Roland Garros (2018) și triumful de la Wimbledon (2019). Vineri, pe 12 iunie, apare pe Voyo documentarul „Simona - Povestea unui vis”, regizat și produs de Remus Achim.

Citește mai mult

Armenia si UE / sursa foto: Profimedia

7 iunie 2026 - alegeri parlamentare cruciale în istoria recentă a Armeniei. Situată dintotdeauna la intersecții, între 2 continente, și mereu între mari imperii - fie roman și persan, fie otoman și rus, Armenia a avut mereu de luptat aprig pentru supraviețuire. Și o făcut-o și de această dată… calea spre Europa a învins - cu un 49,81%!

Citește mai mult

Eugen Tomac - Inquam Photos /Octav Ganea

Nu am aflat însă care e programul. Care sunt asumarile. Care sunt reformele pe care acest guvern și le asumă. Tot ce am am aflat e că “timpul ne presează, avem un context internațional extrem de tensionat” și “obligația de a îndeplini reformele necesare pentru ca România să-și poată lua banii pe care îi primește gratis de la UE.” Foto: Inquam Photos /Octav Ganea

Citește mai mult

Mungiu.

În 1998, după o vizită în Statele Unite, am publicat în Adevărul un articol cu titlul „Americii i s-a urât cu binele”. Descriam atunci, amuzat până la sarcasm, exagerările, unele grotești, a ceea ce se numea deja „political correctness” în ideologia stângii americane. Acolo erau rădăcinile victoriilor trumpului în alegeri și al plinului avânt al național-extremismului.

Citește mai mult