Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Adrian Zuckerman a primit avizul Senatului american pentru a deveni noul ambasador al SUA la București

Adrian Zuckerman

Foto Guliver/Getty Images

Adrian Zuckerman a primit avizul Comisiei de specialitate a Senatului american pentru a deveni noul ambasador al SUA la București, potrivit site-ului instituţiei, citat de Digi24.

Președintele american Donald Trump l-a propus în luna iulie pe Adrian Zuckerman pentru postul de ambasador al Statelor Unite la București.

Adrian Zuckerman a fost admis în baroul din New York în anul 1984, în prezent fiind partener al firmei internaționale de avocatură Seyfarth Shaw LLP. Anterior, acesta a deținut funcția de judecător în cadrul Real Estate Board.

Zuckerman a emigrat din România în Statele Unite la vârsta de zece ani, fiind fluent în limba română.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

untold 2026

Sunt puține locuri în care poți vedea un om îmbrăcat complet în negru dansând lângă altul acoperit de sclipici, în timp ce cineva plânge în fața scenei, doi necunoscuți se îmbrățișează, iar câțiva metri mai încolo cineva s-a așezat pur și simplu pe jos, în mijlocul mulțimii.

Citește mai mult

Farmacista / sursa foto: Profimedia

Mă uit la cutie: scrie că sunt 20 de comprimate înăuntru, iar eu am rețetă pentru numai 10. Dar prețul e modest, motanul pare să nu se lase vindecat prea ușor, de o lună dă dintr-una-n alta, așa că îi zic doamnei să-mi dea toată cutia.

Citește mai mult