Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Bătaie de aripi a vulturului american deasupra României electorale

CTP

Rivalitatea sub Trump dintre MAGA și o grupare anti Putin din Partidul Republican se repercutează asupra României. Delegația condusă de republicanul James Trainor, vicepreședintele Comisiei Federale pentru Alegeri, afirmă, la București, că „documentele CSAT arată foarte clar că au fost interferențe externe în procesul electoral din noiembrie 2024 ”. „În principal influențe rusești. Iar TikTok este deținut de chinezi, aveți o mulțime de interferențe pe platforma asta”, a declarat Trainor. 

În paralel însă, vine de la Washington un semnal dur MAGA – un comunicat în care se spune: România este exclusă (până acum era suspendată – n.m.) din programul VISAWaiver. Adică, nu intrăm în America decât cu viză, ca și până acum.

Se aude cum se bat cele două aripi ale vulturului american deasupra alegerilor din România.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

Laurențiu Beșu

Un val de reacții fără precedent traversează sistemul judiciar românesc, după ce judecătoarea Sorina Marinaș, de la Curtea de Apel Craiova, a publicat pe Facebook un mesaj de solidaritate cu judecătorii Laurențiu Beșu și Raluca Moroșanu — două dintre vocile care au semnalat public presiuni, disfuncționalități și nereguli sistemice din interiorul justiției, în urma publicării unui documentar Recorder despre sistemele obscure care controlează justiția românească în ultimii ani.

Citește mai mult

Ilie Bolojan dec 2025

- vă ofer soluția pentru a rezolva problema banilor pentru români în 24 de ore: decideți că infracțiunile de corupție nu se prescriu, așa cum s-a procedat în cazul omorurilor și al violurilor; foto: Profimedia

Citește mai mult

 Vlad Predescu.

„Mi-am operat mama, căreia am pus o proteză de șold și mi-am făcut curaj, aș putea spune, câteva luni. După ce am intrat în intervenție și am reușit să mă detașez și să uit că o operez, lucrurile au decurs foarte bine. Slavă Domnului, e pe picioarele ei și merge în continuare”, spune medicul ortoped al cărui nume este sinonim cu excelența în chirurgia artroscopică și a genunchiului: Vlad Predescu. Imagine din arhiva personală a dr. Vlad Predescu

Citește mai mult