Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Bianca Andreescu, în finală la US Open: „Sunt în stare de şoc! Finala cu Serena la US Open este nebunie curată!"

Bianca Andreescu - getty

 (Foto: Guliver/Getty Images)

Bianca Andreescu s-a calificat în finala turneului de Grand Slam US Open, unde va juca cu Serena Williams.

În semifinale, Andreescu, 19 ani, a învins-o pe Belinda Bencic, scor 7-6 (3), 7-5.

„Sunt în stare de şoc acum! Nu am vrut să intru în setul trei, am jucat atât de multe meciuri de trei seturi (n.red. - Bianca Andreescu a ajuns în semifinale după victorii consecutive în set decisiv în optimi şi sferturi, cu Taylor Townsend şi Elise Mertens), încât nu mai voiam încă unul! Am tot ratat reverul în meciul de astăzi, aşa că acele reuşite din final m-au scos... bine că le-am reuşit măcar pe acelea!", a spus Andreescu la Eurosport.

Sportiva de origine română, prima reprezentantă a Canadei care se califică în finala feminină de simplu la US Open, a recunoscut la interviul de pe teren că trăieşte clipe de vis. „Nu mă întrebaţi (n.red. - ce înseamnă pentru mine calificarea în finală), pentru că nu ştiu. Dacă cineva mi-ar fi spus în urmă cu un an că voi ajunge aici, în finală, anul acesta, i-aş fi spus că e nebun. Cred că totul a început pentru mine la Auckland (n.red. - acolo unde Bianca a jucat finală), iar Indian Wells-ul a fost momentul decisiv pentru ascensiunea mea. Este ireal! Este ireal ce mi se întâmplă! Nu ştiu ce să spun, e un vis devenit realitate. Finala cu Serena la US Open - nu ştiu ce să spun, este nebunie curată!", a mai spus Bianca Andreescu, potrivit Mediafax.

Williams şi Andreescu s-au întâlnit şi în finala turneului de la Toronto, unde sportiva americană a abandonat.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Are grija Dumnezeu si ne mai da si noua cate-o gura de oxigen pentru moralul nostru de romani. Orice succes al unui roman da energie intregului neam!
    • Like 1


Îți recomandăm

Paula Beudean - stup

Când toată lumea vinde produse similare și luptă pentru aceiași clienți, diferențierea devine tot mai dificilă. Ajungi să cauți gesturi tot mai neobișnuite — chiar să tipărești poezie pe o factură — doar ca să ieși puțin în evidență. Exact asta descrie strategia numită „oceanul roșu” (red ocean): o piață în care competiția este atât de intensă încât fiecare încearcă să câștige câțiva centimetri în plus pe același teren.

Citește mai mult

Nicusor Dan. Maia Sandu. sursa foto Profimedia

Întrebat dacă unirea cu Republica Moldova este proiectul personal al președintelui Nicușor Dan în acest mandat, Eugen Tomac a răspuns: „Este una dintre prioritățile noastre să aducem Moldova cât mai aproape de România, da (...) Eu am avut mandat din partea președintelui României și am avut și acordul liderilor de la Chișinău să începem să construim proiecte comune privind apropierea celor două state.

Citește mai mult