Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Când iubirea se transformă în tăcere: despre distanța emoțională în cuplu

cuplu distant

foto: Profimedia

Una dintre cele mai dureroase experiențe în relații nu este neapărat conflictul, ci distanța emoțională. Ea apare atunci când doi oameni nu se mai simt conectați, când discuțiile se reduc la „logistica zilnică” (facturi, copii, programul de mâine), iar privirile calde, gesturile de grijă și intimitatea dispar treptat.

Semnele timpurii sunt subtile: mai puțină disponibilitate, cuvinte mai dure, tăceri tensionate. Uneori, distanța se instalează în urma conflictelor repetate. Alteori, pentru că suntem prea absorbiți de funcționalul relației și uităm să investim în ceea ce ne leagă cu adevărat: emoția și vulnerabilitatea.

De ce vorbim mai ușor despre facturi decât despre temeri? Pentru că e mai simplu. E mai ușor să spui „plătim curentul azi” decât „mi-e teamă că nu mai sunt important pentru tine”. Și pentru că nimeni nu ne-a învățat cum să întreținem pasiunea sau comunicarea vulnerabilă. Există mituri care perpetuează ideea că „după ani, iubirea dispare” sau că „căsnicia înseamnă să înduri”. Ele blochează dorința de reconectare și transformă distanța într-o normalitate tăcută.

Dar distanța emoțională nu este inevitabilă. Relațiile armonioase și de lungă durată există, însă presupun intenționalitate. Cercetările arată că apropierea se menține atunci când partenerii creează constant momente de reconectare. Intimitatea are nevoie de întreținere la fel ca orice altă relație vie.

Vulnerabilitatea este cheia apropierii. Atunci când îndrăznim să spunem „mi-e teamă să te pierd” sau „am nevoie să știu că sunt important pentru tine”, punem în cuvinte mesajul real din spatele reproșurilor. Într-o relație stabilă, liniștea e plină de siguranță. În distanțare, liniștea devine rece și încărcată de tensiune.

Cum reconstruim legătura atunci când simțim că suntem doar „colegi de apartament”? Prin momente dedicate exclusiv relației, prin conversații vulnerabile și prin validare reciprocă. Uneori, e nevoie de ajutorul unui terapeut care să ofere un cadru sigur. Spre exemplu, terapia Centrată pe Emoții (EFT) este una dintre abordările validate științific care oferă cuplurilor o hartă clară: îi ajută să înțeleagă emoțiile, să exprime nevoi de bază (de a fi iubiți, validați, văzuți) și să iasă din ciclul reproșurilor sau al tăcerilor.

Sfatul meu pentru cuplurile care recunosc această distanță, dar nu știu de unde să înceapă, este simplu: îndrăzniți să spuneți „vrem să fim mai bine”. Apoi, creați mici ritualuri de reconectare: 10 minute zilnic fără telefoane, o întrebare autentică despre ziua celuilalt, un gest de tandrețe.

Distanța emoțională nu e un verdict final. Este un semnal de alarmă. Și, atunci când alegem să îl ascultăm, poate deveni chiar începutul unei reconstrucții mai profunde decât am fi crezut că e posibil.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Florin check icon
    Un alt articol din seria "Cum sa-ti cresti copilul". Chiar nu va suna deloc ciudat sa folositi expresia "Cercetarile arata.." cand vorbiti despre emotii si relatii intime dintre doua persoane? Fiecare om e unic in spectrul emotional care este dat de experientele personale si caracterul fiecaruia. Cum naiba se pot face "Cercetari" pe asa ceva fara a se pierde parti importante, poate chiar esentiale din trairile fiecaruia. Tacerea si distantarea temporara sunt ok. Chiar bine venite intr-o relatie. Nu trebuie sa fim tot timpul fericiti. Si tristetea este o emotie buna cat timp nu cazi in depresie cronica. Oamenii simt. Ce trebuie sa invatam este sa fim atenti la ceea ce simtim. Dar asta o putem invata doar singuri. Nu din carti sau articole. Niciodata.
    • Like 0
    • @ Florin
      Nu degeaba în Oracolul din Delphi stă scris la loc de cinste: "Cunoaşte-te pe tine însuți” (în accepțiunea mai largă, această cunoaștere cuprinde și familia, prietenii și celelalte relații apropiate). Cu asta ai scăpat de psihoterapeut... dacă într-adevăr reușești să te cunoști pe tine însuți. Se știe însă că puțini sunt cei care ajung la asta, după cum spunea Aristotel: "A te cunoaște pe tine însuți este începutul întregii înțelepciuni". Așa că psihoterapeuții sunt în continuare "in business".
      • Like 0
  • Florin check icon
    Un alt articol din seria "Cum sa-ti cresti copilul". Chiar nu va suna deloc ciudat sa folositi expresia "Cercetarile arata.." cand vorbiti despre emotii si relatii intime dintre doua persoane? Fiecare om e unic in spectrul emotional care este dat de experientele personale si caracterul fiecaruia. Cum naiba se pot face "Cercetari" pe asa ceva fara a se pierde parti importante, poate chiar esentiale din trairile fiecaruia. Tacerea di distantarea temporara sunt ok. Chiar bine venite intr-o relatie. Nu trebuie sa fim tot timpul fericiti. Si tristetea este o emotie buna cat timp nu cazi in depresie cronica. Oamenii simt. Ce trebuie sa invatam este sa fim atenti la ceea ce simtim. Dar asta o putem invata doar singuri. Nu din carti sau articole. Niciodata.
    • Like 0


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon Ondrej Safar, CEO Distribuție Oltenia

L-am avut invitat pe Ondrej Safar, CEO Distribuție Oltenia, la podcastul Habits by Republica. O conversație captivantă, cu accent pe transformarea sectorului energetic din România în ultimii treisprezece ani, pe revoluția prosumatorilor, felul în care funcționează leadership-ul într-o companie cu mii de angajați și motivul pentru care energia a devenit una dintre industriile strategice ale Europei.

Citește mai mult

Adina Cuturela si fiul

Sunt mai puțin de două săptămâni până la Evaluarea Națională de clasa a VIII-a și, ca părinte, simți presiunea din aer. Creștem numărul orelor de meditații, calculăm note și medii, facem scenarii. Copiii învață până târziu și toți aleargă spre un finish line al cărui sens nu e întotdeauna clar pentru ei. foto: arhiva personala Adina Cuturela

Citește mai mult

Eugen Tomac

Vă propun să ne oprim puțin din toată nebunia care se desfășoară pe scena politică și să încercăm să ne imaginăm România în postura unui om capabil să-și sacrifice propria bunăstare de dragul unui frate aflat în nevoie. A unui om dispus să-și ardă propria mână, poate chiar și un picior, ca să-și scoată fratele din foc și să trăiască restul vieții cu cicatrici, dar cu satisfacția că a făcut o faptă bună și că, poate, generațiile viitoare vor trăi mai bine... împreună. foto: Profimedia

Citește mai mult

Eugen Rădulescu

Terminasem anul I de facultate când “poporul” ne-a trimis să construim, patriotic, Canalul Dunăre- Marea Neagră, toată vara anului 1979. În colonia unde ne duceam existenţa erau multe categorii de oameni; unii erau mai certăreţi şi aveau un “je ne sais quoi” împotriva studenţilor din aceeaşi tabără. Aşa că profesorul care ne însoţea avea, printre altele, misiunea de a aplana un conflict mocnit între “noi” şi “ei”.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Campionatul Mondial 2026 / sursa foto: Profimedia

Cupa Mondială organizată în SUA, Canada și Mexic în câteva zile poate genera o activitate economică de peste 30 de miliarde de dolari, au estimat analiștii FIFA, care se bazează pe valul de turiști cu venituri ridicate. Totuși, în realitate, este posibil ca cifrele să zugrăvească un alt tip de tablou, având în vedere actuala situație economică. foto: Profimedia

Citește mai mult
sound-bars icon