Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat.
Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte.
Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva.
Scrie, întreabă, contestă, propune.
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.
Cum arată noile stații de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei. Lucrările sunt gata în proporție de 85 la sută
Bucureștenii au putut vedea duminică care este stadiul lucrărilor la viitoarele stații de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei, în cadrul „Zilei porților deschise”, eveniment organizat de conducerea Metrorex.
Lucrările la linia de metrou Magistrala 5: Secțiunea Râul Doamnei — Eroilor (PS Operă) inclusiv Valea Ialomiței au început acum cinci ani. Potrivit autorităților, pe Magistrala 5 se va putea circula de la sfârșitul anului viitor.
„Procentul de realizare a structurii de rezistență aferentă proiectului Magistrala 5 de metrou, Secțiunea Râul Doamnei - Eroilor (PS Operă), inclusiv Valea Ialomiței, la data de 22 noiembrie 2016, este de 85,35 %”, potrivit Metrorex.
Primul tronson al Magistralei 5 de metrou va avea o lungime de 6,871 kilometri și va cuprinde zece stații: Eroilor, Academia Militară, Orizont, Favorit, Tudor Vladimirescu, Parc Drumul Taberei, Romancierilor, Valea Ialomiței, Valea Argeșului și Râul Doamnei.
Până la sfârșitul anului 2017 urmează să fie deschisă circulația între Râul Doamnei și Eroilor, până în 2023 secțiunea Eroilor-Piața Iancului, iar până în 2028 secțiunea Piața Iancului-Pantelimon.
„Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex, în Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto: Inquam Photos / Octav Ganea)
Ziua porților deschise la metroul din Drumul Taberei. Primul tronson al Magistralei 5 de metrou va avea o lungime de 6,871 kilometri și va avea un depou și zece stații: Eroilor, Academia Militară, Orizont, Favorit, Tudor Vladimirescu, Parc Drumul Taberei, Romancierilor, Valea Ialomiței, Valea Argeșului și Râul Doamnei. (Foto Octav Ganea/Inquam Photos)
Imagine din interiorul staţiei de metrou Favorit, în timpul evenimentului „Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex. Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto Inquam Photos / George Călin)
Imagine din tunelul care leagă staţiile de metrou Favorit şi Drumul taberei 34, în timpul evenimentului „Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex. Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto Inquam Photos / George Călin)
Imagine din interiorul staţiei de metrou Favorit, în timpul evenimentului „Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex. Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto Inquam Photos / George Călin)
Doi tineri se sărută lângă o schiță tehnică a stației de metrou Favorit, în timpul evenimentul „Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex, in Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto Inquam Photos / Octav Ganea)
Imagine din interiorul staţiei de metrou Favorit, în timpul evenimentului „Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex. Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto Inquam Photos / George Călin)
Imagine din interiorul staţiei de metrou Favorit, în timpul evenimentului „Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex. Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto Inquam Photos / George Călin)
Imagine din interiorul staţiei de metrou Favorit, în timpul evenimentului „Ziua Porților Deschise la viitoarele staţii de metrou Orizont, Favorit și Drumul Taberei 34", organizat de Metrorex. Bucureşti, duminică 27 noiembrie 2016. (Foto Inquam Photos / George Călin)
Ne bucurăm. Fiind utilizator cotidian de metro, trebuie să spun (să repet) că metroul bucureștean suferă de cîteva mari probleme nerezolvate. Unele au fost puse în seama Răposatului. De acord. Totuși, au trecut 27 de ani de la execuția numitului și nu s-au rezolvat decît puține probleme. Acestea sînt, într-o ordine anume: 1. tunelul subdimensionat de la Unirii 1-2 (așa a fost de la bun început); 2. blocarea accesului din stația de metro în stația de tramvai din pasajul Victoria (există fizic, a funcționat puțin timp, pînă la un eveniment nefericit de tip penal); 3. lipsa accesului de tip pasaj pietonal în multe stații, unele f. mari: Unirea, Victoriei, Romană și lipsa accesului de pe TOATE părțile străzii/bulevardului, fiind astfel necesară traversarea pe la suprafață, de multe ori nesemaforizată: Mihai Bravu, Grigorescu (eroare de proiectare, linia dinspre Saligny este mai sus cu un nivel, fapt ce împiedică pasajul pietonal, adică un românism tipic, proiecte făcute cu, pardon, fundul); 4. lipsa stațiilor la intersecții mari, deși există tunelul: Dorobanți-Mihai Bravu-Iancu de Hunedoara, Mărășești-Cantemir, Fizicienilor-Ressu, etc. (lista ar fi considerabil mai lungă dacă o luăm la bani mărunți). 5. Și pe noul tronson, era necesară încă o stație între Eroilor și Academia Militară, în rest nu știu, nu circul în Drumul Taberei tocmai datorită faptului că nu există metro. 6. Metroul bucureștean s-a construit aproape exclusiv sub pămînt (exceptînd ultimul tronson pe linia 2 la IMGB), deși se putea prelungi la aeroport pur și simplu la suprafață de la ultima stație existentă pe linia 2 și s-ar putea și acum prelungi linia actualmente în construcție în Bucureștii Noi spre Chitila, inclusiv la marele complex comercial Carrefour-Leroy Merlin. Adaug la asta o administrare catastrofală, care ne terorizează (efectiv, ăsta e cuvîntul) cu 3 anunțuri imbecile: că să nu călcăm între vagon și peron, să nu fumăm (pe toți sfinții, nu am văzut niciodată pe nimeni fumînd în metro) și să fim un fel de poliție civică (probabil fiindcă poliția „pe bune” nu face nimic, bea cafea în birourile de la Unirea). spre comparație, mergeți cu metroul din Atena, de ex., vezi auzi mereu o muzică plăcută, în fundal, o plăcere. Niciun anunț agresiv și imbecil ca la București. Nu mai comentez alte detalii, am scris Metrorexului, nu am primit niciodată răspuns. Poate dv. aveți mai multă putere.
P.S. Oricum, faptul că vor fi 10 stații la 7 km de tunel este un mare pas înainte, asta înseamnă – în medie – o stație la 700 m, adică de circa 2 ori mai dese decît media actuală. Există distanțe (foarte) mari între stațiile Ștefan cel Mare și Victoriei ori între Dristor 1 și Grigorescu ori între Unirea și Tineretului, pentru a da doar cîteva exemple.
Like 1
În ritmul ăsta de melc, până o să termine, o să ajungă oamenii pe Marte și poate se vor dezvolta alte tipuri de transport futuriste a.î. metroul nou construit va fi deja inutil!!!(zici că lucrează la el exclusiv manual și numai în zilele scurte de sâmbătă.
Like 0
@
Un metro se face greu, monșer, nu e așa simplu. Partea proastă este că s-a făcut, în multe locuri, prost (vezi comentariul meu amplu).
Iată că președintele N. Dan se află, în fine, în fața unei alegeri turnesol, pe care nu o mai poate evita, amâna, tărăgăna: guvern minoritar PSD cu Grindeanu premier, cârdășit cu AUR în Parlament, sau guvern minoritar PNL, USR, UDMR, premier Siegfried Mureșan, pe care AUR nu îl va vota și nici susține în veci.
Recent, Petrom a majorat prețurile carburanților cu 5 bani pe litru atât la benzină, cât și la motorină. La prima vedere, decizia pare greu de înțeles. În perioada respectivă, cotația petrolului Brent nu oferea un argument evident pentru o scumpire, iar cursul de schimb nu exercita presiuni semnificative asupra costurilor de import. În lipsa unor explicații convingătoare, mulți consumatori s-au întrebat firesc: de ce cresc prețurile când principalii indicatori ai pieței nu justifică o astfel de mișcare?
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
P.S. Oricum, faptul că vor fi 10 stații la 7 km de tunel este un mare pas înainte, asta înseamnă – în medie – o stație la 700 m, adică de circa 2 ori mai dese decît media actuală. Există distanțe (foarte) mari între stațiile Ștefan cel Mare și Victoriei ori între Dristor 1 și Grigorescu ori între Unirea și Tineretului, pentru a da doar cîteva exemple.