Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

De la candidatul „anti-sistem” la „candidez pentru că trebuie”. Ipostaze ale ipocriziei politice în avanpremiera alegerilor

V ponta cu sapca

foto: Vadim Ghirda / AP / Profimedia

I. Cazul confuz - Elena Lasconi vs. Nicușor Dan:

1. „Am fost aleasă primar într-un «orășel» de două ori.”

Cine a fost ales de două ori primar al Capitalei?

2. „Sunt președinta partidului care...”

Datorită cui există acel partid?

3. 2024: „Ar trebui să facem mai multe sondaje, iar candidatul dreptei să fie cel aflat pe primul loc.”

2025: Cum arată acum sondajele?

II. Cazul „sistemului anti-sistem” – Victor Ponta:

Fostul președinte PSD și fost prim-ministru se prezintă drept un candidat „anti-sistem”, susținând că vrea să lupte împotriva partidelor mari.

III. Cazul „celui care a fost prezent în viața publică în ultimii 10 ani” – Daniel Funeriu:

„Crin Antonescu a lipsit din viața publică în ultimii 10 ani.” – Daniel Funeriu

IV. Cazul Jon „I don’t want it!” Snow – George Simion:

„Nu candidez! Nu candidez! Vă spun... nu candidez!...” → „Candidez, pentru că trebuie...”

V. Cazul „nu avem candidat” - PSD:

PSD: „Nu susținem un candidat din propriul partid, ci pe domnul Crin Antonescu.”

Victor Ponta, probabil al treilea cel mai important personaj din istoria PSD, după Iliescu și Năstase: „Candidez... și sunt «anti-sistem».”

VI. Cazul „am înțeles mesajul vostru” - PNL:

PNL, după fiasco-ul Nicolae Ciucă: „Am înțeles mesajul vostru!”

PNL astăzi: „Îl susținem pe Crin Antonescu, alături de PSD și UDMR.”

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Ionut Pucheanu

PSD exclude o alianță cu AUR pentru suspendarea președintelui Nicușor Dan, deși recunoaște că electoratul celor două partide se suprapune. Declarația îi aparțina lui Ionuț Pucheanu, primarul PSD al orașului Galați. Invitat la emisiunea „În fața ta”, Pucheanu l-a indicat la Ilie Bolojan responsabil pentru cele 60 de zile de criză politică.

Citește mai mult

Norvegia Anglia / sursa foto: Profimedia

În semifinale, s-au calificat marile puteri civilizatoare europene (mai puțin Germania), cele care dictează ritmul fotbalului la momentul actual. Calificarea Spaniei, Franței și Angliei, plus a celei mai „europene” echipe din afara Europei, Argentina, arată că în fotbalul actual s-a intrat într-o epocă academică. Academismul înseamnă mai multă tactică, anihilarea adversarului și mult pragmatism. Toate cele 4 echipe calificate au înțeles care e paradigma fotbalului modern și chiar acestea sunt cele care o impun.

Citește mai mult