Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

Dominic Fritz a câștigat primăria orașului Timișoara. Nicolae Robu și-a recunoscut înfrângerea

Dominic Fritz

Foto: Inquam Photos/ Cornel Putan

La scurt timp după închiderea urnelor, Nicolae Robu, cel care a condus primăria orașului Timișoara, și-a recunoscut înfrângerea în fața candidatului USR-PLUS, Dominic Fritz, scrie Tion.ro.

„Am pierdut, este voința timișorenilor, diferența este mare. Comparând numărul de voturi, diferența este surprinzător de mare, nu o pot spune în procente. Am considerat că va fi un scor strâns și am fost optimist până în ultimul moment dar diferența este mare ceea ce înseamnă că așteptările timișorenilor sunt altele. Dezvoltarea în forță nu a dat satisfacție. Vă spun sincer că dacă ar fi fost să aleg dacă aș pierde la o diferență mică sau una mare, aș fi ales să pierd la o diferență mare. Nu am nicio suferință. Înseamnă că nu mă pliez pe ceea ce vor timișorenii pentru următorii patru ani. Asta e viața, fără regrete! Recunosc, nu pot fi ipocrit, mi-ar fi plăcut ca obiectivele pentru care am luptat atât – noul stadion, Sala Polivalentă, Pasajul Solventul – să fie asociate cu al treilea mandat al meu. N-a fost să fie. Eu sunt fericit cu ceea ce am realizat până la vârsta mea – atât în cariera mea academică, cât și în cea de primar”, a declarat, potrivit sursei citate, Nicolae Robu, care a candidat din partea PNL.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Oare ce știu cei care au votat despre abilitățile de edil ale lui acest Dominic Fritz? Cred ca ar fi câștigat și Vlad Țepeș dacă era sub sigla USR. Votul a fost antipartid clasic. Electoratul nu a inteles ca la locale trebuie votat un gospodar al orașului.
    • Like 0
    • @ Elvira Popescu
      Fiti siguri ca, va fi un bun gospodar ,si va face lucruri utile ptr urbea locala , D-l Robu ,prea era tolerant cu clanurile mafiote din domeniul imobiliare ,Cred ca acest Domn ,va face o administratie si o politica nemteasca ,asa ca sa ,,crape totii bor-istii care comenteaza pe la colturi ca;;
      --- NU este roman verde ,, si nu este ortodox, ! LA CE A FOLOSIT , romanii verzi ,,,iliescu , basescu ,, dregnea ,, dancila si altii dobitoci ?
      • Like 1
    • @ Elvira Popescu
      Fiti siguri ca, va fi un bun gospodar ,si va face lucruri utile ptr urbea locala , D-l Robu ,prea era tolerant cu clanurile mafiote din domeniul imobiliare ,Cred ca acest Domn ,va face o administratie si o politica nemteasca ,asa ca sa ,,crape totii bor-istii care comenteaza pe la colturi ca;;
      --- NU este roman verde ,, si nu este ortodox, ! LA CE A FOLOSIT , romanii verzi ,,,iliescu , basescu ,, dregnea ,, dancila si altii dobitoci ?
      • Like 0
    • @ Elvira Popescu
      In primil rand ,,stiu stimata doamna ,ca;
      --Au scapat de vechea administratie ,corupta si indiferenta la problemele cetatenilor ,Sau vorba romanului ,;
      -- Prietenii stiu , de ce ?
      • Like 0
    • @ Elvira Popescu
      In primil rand ,,stiu stimata doamna ,ca;
      --Au scapat de vechea administratie ,corupta si indiferenta la problemele cetatenilor ,Sau vorba romanului ,;
      -- Prietenii stiu , de ce ?
      • Like 0


Îți recomandăm

 expert contabil

Pentru fiecare 10.000 de lei distribuiți, impozitul crește de la 1.111 lei la 1.905 lei, iar firmele trebuie să verifice activul net și capitalul social înainte de a face orice distribuție. „Cota de 16% intră în vigoare de la 1 ianuarie, dar se aplică pentru dividendele distribuite după 1 ianuarie. Or, ce dividende pot eu să distribui în ianuarie? Pe cele din trimestru IV, cele care se formează chiar acum”, explică expertul contabil.

Citește mai mult

Profesori

Ca om care și-a luat întotdeauna profesia în serios, cu multă pasiune, uneori poate prea multă, cu nopți nedormite corectând teste și realizând câte un raport cu măsuri ameliorative pentru fiecare elev, cu ore întregi petrecute la cursuri de formare, bani cheltuiți pe webinarii și conferințe, cu sute de consultații cu părinții și grelele încercări de a-i face să înțeleagă unde trebuie lucrat, exersat, cu timpul meu liber spulberat pe a face zeci, sute de fișe de lucru personalizate, aplicate lacunelor specifice ale copilului. Cu toate acestea și multe altele, domnule ministru cu prea puțină viziune în preuniversitar, mă simt profund jignit de declarațiile dumneavoastră recente.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon bere - getty

Pentru cei neinteresați de cărți, Domnul John (sau George) era doar un cavaler al apocalipsei. La scurt timp după ce se așeza, frații Achim ieșeau pe terasă și treceau pe la fiecare dintre mese cu același text, rupt parcă din Pe aripile vântului: ”Hai, băieți, hai, e și mâine o zi. Hai, mai bem și mâine.” Getty Images

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Bucătărie Dedesign

În fiecare casă există un loc care respiră viață. Pentru unii e livingul, pentru alții dormitorul, dar tot mai des- este bucătăria. Locul în care începe ziua, se adună familia, se spun povești și se împart momente. Iar atunci când designul întâlnește funcționalitatea, bucătăria devine mai mult decât un spațiu utilitar- devine o oază de liniște și stil

Citește mai mult