Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Donald Trump: Putin este un geniu

Trump și Putin

Foto: Getty Images

Fostul președinte american Donald Trump a spus într-un interviu că Putin a făcut o mișcare „inteligentă” când a recunoscut independența celor două republici separatiste din estul Ucrainei, Donețk și Lugansk.

„Mă uitam la un ecran de televiziune și am spus: „Acesta este geniu”, a afirmat Trump, potrivit The Hill. "Putin declară o mare parte a Ucrainei - a Ucrainei - Putin o declară independentă. Oh, e minunat", a continuat el.

„Am spus: „Cât de inteligent este?” Va intra și va fi o forță de menținere a păcii”, a adăugat Trump, care a menținut legături strânse cu Putin în timpul mandatului său. „Aceasta este cea mai puternică forță de pace. Am putea folosi asta la granița noastră de sud. Aceasta este cea mai puternică forță de pace pe care am văzut-o vreodată. Au fost mai multe tancuri ale armatei decât am văzut vreodată. Vor păstra pacea, bine. "

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Era un desen animat produs de Disney se intitula MEGAMIND. Actiunea pe scurt se contura la un individ care isi creea propriile razboaie dupa care tot el le rezolva pozand in salvator si castigator in final plebea aplaudand frenetic. Acum intreb cati dintre conducatori oameni importanti influentatori jurnalisti simpli cetateni au recurs la aceasta tactica pentru castiguri imediate sau de anvergura pe termene scurte si lungi ? Va spun....mult prea multi. Biden este un idiot mai ales cand i se inflameaza prostata Putin este un oportunist infasurat in haina de blana a femeii rusoaice iar Trump spune adevaruri pe care a doua zi le contesta. Minunat nu ?
    • Like 0


Îți recomandăm

Transformare digitală

Digitalizarea în România avansează cu viteze diferite în sectorul public și cel privat. Firmele private în special din industriile bancară, sănătate sau retail au fost forțate de împrejurări concurența acerbă să se transforme digital, dar instituțiile de stat sunt încă prinse în inerția birocrației și lipsa de viziune strategică. În mediul privat, digitalizarea nu mai este un moft, ci o necesitate pentru scalare și eficiență. În sistemul public lipsa bugetelor multianuale și absența ownership-ului fac implementarea proiectelor de IT un proces greoi sau chiar eșuează (foto: Shutterstock).

Citește mai mult

 expert contabil

Pentru fiecare 10.000 de lei distribuiți, impozitul crește de la 1.111 lei la 1.905 lei, iar firmele trebuie să verifice activul net și capitalul social înainte de a face orice distribuție. „Cota de 16% intră în vigoare de la 1 ianuarie, dar se aplică pentru dividendele distribuite după 1 ianuarie. Or, ce dividende pot eu să distribui în ianuarie? Pe cele din trimestru IV, cele care se formează chiar acum”, explică expertul contabil.

Citește mai mult