Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

Inițiativa România publică lista completă a contractelor dintre spitalele din România și compania Hexi Pharma

Mișcarea civică Inițiativa România a făcut publică o analiză privind situația contractelor cu statul ale companiei Hexi Pharma în perioada 2012-2015. 

Potrivit acesteia, Hexi Pharma a avut în 2015, anul în care a avut loc incendiul de la Colectiv, 20 de contracte cu Spitalul de Arși cu o valoare totală de 26.150,7 de euro, acestea fiind obținute prin încredințare directă.

Jurnalistul Cătălin Tolontan și Gazeta Sporturilor au publicat rezultatul unui test independent de laborator, realizat la laboratorul de stat ICECHIM, care arăta că dezinfectantul vândut de Hexi Pharma în spitalele românești conținea o substanță activă diluată de 10 ori. Potrivit tolo.ro, biocidul Suprasept este folosit pentru a dezinfecta 2.000 de săli de operații din 350 de spitale românești. 

Mișcarea civică Inițiativa România arată pe site-ul său că a început să analizeze contractele pe care Hexi Pharma le are cu spitalele românești, în urma unui drept la replică dat lui Cătălin Tolontan, în care firma susținea că Spitalul Clinic de Urgență Chirurgie Plastică (Spitalul de Arși) nu a achiziționat substanțele pe care le produce în 2015, când s-a produs tragedia de la Colectiv. „Am ajuns, pas cu pas, să descoperim sume fabuloase pe care această firmă le încasează de la stat, nu doar prin licitații, ci și prin achiziții directe de ordinul a milioane de euro. E vorba de mii de achiziții directe prin care se fentează competiția (licitațiile) și pentru care statul român și administratorii spitalelor sunt direct responsabili. Nu este doar o problemă de sănătate sau chimie – la care nu ne pricepem. Este o problemă și de guvernare deschisă și transparență, iar acestea sunt două din obiectivele importante ale mişcării civice Inițiativa România. Este uimitor câte poți afla nemediat, din informațiile publice la îndemână (data.gov.ro)[1], dacă ai instrumentele IT care le pot ordona și clarifica. Cât este incompetență și cât este corupție este sarcina instituțiilor statului să afle”, scrie Inițiativa România. Din datele obținute din surse guvernamentale deschise reiese că Hexi Pharma a avut în 2015 cu Spitalul de Arși 20 de contracte cu o valoare totală de 26.150,7 de euro, obținute prin încredințare directă.

Potrivit sursei citate, în perioada 2012-2015, compania Hexi Pharma a avut cu spitalele din București un număr total de 2.482 de contracte cu o valoare totală de 5.998.211,8 de euro, dintre care 2.381 de contracte prin încredințare directă – cu o valoare de 2.016.453,62 de euro și 101 de contracte obținute prin licitație – cu o valoare de 3.981.758,18 de euro:

Anul 2012:

32 de contracte prin licitație în valoare de 980.445,01 de euro

389 de contracte prin achiziție directă în valoare de 292.475,27 de euro

Anul 2013:

21 de contracte prin licitație în valoare de 1.495.417,46 de euro

439 de contracte prin achiziție directă în valoare de 404.787,57 de euro

Anul 2014:

22 de contracte prin licitație în valoare de 287.678,55 de euro

725 de contracte prin achiziție directă în valoare de 558.920,34 de euro

Anul 2015:

26 de contracte prin licitație în valoare de 1.218.217,16 de euro

828 de contracte prin achiziție directă în valoare de 760.270,44 de euro

Inițiativa România scrie că în perioada 2012-2015, compania Hexi Pharma a avut cu spitalele din România un număr total de 9.339 de contracte cu o valoare totală de 25.975.821,5 de euro, dintre care 9.036 de contracte prin încredințare directă – cu o valoare de 5.440.829,4 de euro și 303 de contracte obținute prin licitație – cu o valoare de 20.534.992,1 de euro:

Anul 2012:

116 de contracte prin licitație în valoare de 3.315.299,7 de euro

597 de contracte prin achiziție directă în valoare de 931.759,5 de euro

Anul 2013:

42 de contracte prin licitație în valoare de 2.257.545,9 de euro

936 de contracte prin achiziție directă în valoare de 1.121.820,0 de euro

Anul 2014:

72 de contracte prin licitație în valoare de 4.834.380,7 de euro

636 de contracte prin achiziție directă în valoare de 1.616.521,0 de euro

Anul 2015:

73 de contracte prin licitație în valoare de 10.127.765,8 de euro

2.867 de contracte prin achiziție directă în valoare de 1.770.728,9 de euro

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • check icon
    verificare substantelor vandute de Hexi Pharma se face simplu in orice spital : se utilizeaza produsul pe o portiune de podea/perete, ia un betisor cu tampon steril si se iau 2-3 probe aleatorii, apoi trusa de control epidemologic da raspunsul. - http://old.ms.md/_files/5946-Ghid.pdf
    • Like 1
  • Alexius check icon
    Ar fi bine dacă ancheta jurnalistică ar fi dusă până la capăt, pentru a se afla dacă există vreo legătură între reprezentanții societății și vreun oficial din Ministerul Sănătății, vreun subsecretar, secretar de stat ceva, oameni mai pușin cunoscuți publicului, care nu sunt schimbați odată cu schimbarea majorităților parlamentare ori a guvernului. Este evident că schema contractelor este copiată la indigo și că s-a mers pe varianta valorii estimative mici pentru a nu fi necesară organizarea de licitații. S-a mers pe încredințarea directă, evident prin anunțarea pe SEAP, dar cu criteriile deja consacrate în caietul de sarcini.
    • Like 0


Îți recomandăm

Ilie Bolojan - Guvern

„Nu este vorba doar despre sume importante pierdute de la buget. Este vorba despre eficiența diminuată a unor măsuri de disciplinare a traficului în țara cu cel mai mare număr de accidente rutiere cu victime din Uniunea Europeană.” Foto: Inquam Photos / George Călin

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Cum transformi baia într-un spațiu de relaxare: design în alb, lemn și accente grafice

Baia este unul dintre acele locuri din casă în care funcționalitatea și starea de bine trebuie să meargă împreună. De aceea, modul în care este gândită o baie spune multe despre felul în care privim confortul în propriul cămin. Nu mai este doar un spațiu tehnic, ci o încăpere care poate transmite calm, ordine și o anumită eleganță discretă. Un design reușit nu înseamnă neapărat multe materiale sau soluții spectaculoase, ci mai ales coerență, proporție și câteva alegeri bine făcute. Așadar, baia a devenit un spațiu pe care oamenii îl gândesc cu același seriozitate ca livingul sau dormitorul.

Citește mai mult

Bahrain / sursa foto: Profimedia

Încă de la sfârșit de 2025, Orientul Mijlociu, dar mai ales Iranul, păreau să implodeze: inflația ajunsese la cote fără precedent, la fel ca și răbdarea cetățenilor față de reformele promise - președintele Masoud Pezeshkian este ceva mai “liberal”, însă puterea se află totuși în mâinile unei autorități islamice ultra-conservatoare… Protestele stradale au început la final de decembrie 2025 și anunțau săptămâni tumultoase...

Citește mai mult