Sari la continut

La 9 ani de Republica, întrebăm: ChatGPT la urne – Ce ar vota inteligența artificială? Dar tu?

De 9 ani, Republica construiește o comunitate în care ideile prind glas și dezbaterile autentice fac diferența. Anul acesta, facem un experiment: l-am întrebat pe ChatGPT cum ar vota la alegerile din România. Însă întrebarea cea mai importantă rămâne pentru tine: cum alegi tu viitorul? Scrie, alătură-te conversației și hai să schimbăm România împreună!

#șîeu Acuzat violent de Liviu Dragnea că este „un șmecher care face circ”, antreprenorul Ștefan Mandachi a avut o replică „nepolitică”

Stefan Mandachi - FB

(Foto Facebook/Ștefan Mandachi)

Ștefan Mandachi, antreprenorul sucevean care a inițiat mişcarea #șîeu, a inaugurat vineri în mod simbolic primul metru de autostradă din Moldova.

Întrebat cum comentează atacul lui Liviu Dragnea, președintele PSD, care l-a acuzat că „face circ” și a spus că putea dona unor case de copii banii cu care a construit metrul de autostradă, Mandachi a spus la Digi24: „Nu vreau să comentez reacția asta. Dacă sunt la 2 metri sub pământ nu mai pot să folosesc 100.000 de euro”, a spus Ștefan Mandachi, care a spus că în lipsa autostrăzilor, pe șoselele din România au loc multe accidente grave. Liviu Dragnea îl atacase pe antreprenorul sucevean, pe care l-a numit „șmecher” care „face circ”, recomandându-i să doneze 100.000 de euro (cât a estimat președintele PSD că a costat campania lui Mandachi pentru autostrăzi) către „o casă de copii”.

„Eu lucrez 18 ore pe zi și pot face ce vreau cu banii mei”, a răspuns Ștefan Mandachi la această recomandare a liderului PSD.

„Nu comentez declarații politice, pentru că nu fac politică. E problema lui”, a adăugat Mandachi.

Vineri, la ora 15.00, timp de 15 minute, zeci de mii de oameni s-au oprit din ce făceau pentru a atrage atenţia celor de la putere că România are nevoie de autostrăzi. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • dom' dracknea e suparat ca ii strica shmenul inainte de alegerile europarlamentare...plus ca il lasa fara replica pe neaga datorita pretului mic de executie (4500 euro), cum se vor mai justifica preturile umflate de spaga partidului ?
    • Like 0
  • Dar cât a donat copiilor derbedeul de dragnea? Sau vreun alt complice de-al lui? Ei fură cu nerușinare de la copii, de la pensionarii multi, de la cei cu handicap, de la bolnavii cronici. Încă odată dovedește obrăznicie, nesimțire, demagogie și prostie. Sa îi fie rușine! Sper din toată inima "să-și rupă gâtul la alegeri" împreună cu toți criminalii din jurul lui. Nu a făcut nici un comentariu referitor la amenințările transfugului ghita! Și sunt de o gravitate imensă. Nici dragnea nici slugoii.
    • Like 4
  • Snap Snap check icon
    Daca a fost facuta incalzirea, am putea face o demonstratie greva de 15 minute cu titlul "Romanii vor Romania".
    • Like 3
  • Deci daca in capul la hamster 1m costa 100.000 euro, 1km, adica 1000 de metri (pentru trolii cu pojar in ciclul primar), vor costa 100.000.000 euro...
    Nici daca o faci din macrameu nu costa atata, da' matematica la hoti e "speciala".
    • Like 4
    • @ Costin Sirghei
      100.000 costat toată campania, nu metrul de autostrada. Dar da, e hamster!
      • Like 0
    • @ Costin Sirghei
      Oo, dar cum! Are sens, perfect chiar! Doar n-ati uitat de spaga? Pardon, spagi, plural.
      • Like 0
  • Trebuie să recunoaștem că la acest punct Dragnea a dat dovadă de multă modestie. De ce ? Pentru că până și eschimoșii știu că în coaliția PSD+ALDE+UDMR, stau cei mai șmecheri dușmani ai poporului român care se dau drept politicieni.
    • Like 0


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon Elevi în curtea școlii

Ce (mai) înseamnă săptămâna de „școala altfel” pentru elevii români? Dar „săptămâna verde”? Ce ar trebui să însemne ele în mod ideal, dar și în mod concret? Cum ați organiza dvs, stimați cititori, aceste două programe educative pentru elevi? Cum le văd realmente și decidenții politici de azi, din Educație, care le-au moștenit de la cei de ieri? Iată câteva întrebări, pe care se pare că nu ni le punem suficient de serios și responsabil.

Citește mai mult

Dorin Dobrincu

E nevoie de o igienă a democrației. Și ea nu poate fi gândită în afara cunoașterii istoriei. Pentru că, oricât de des ați auzi asta, ideea e totuși adevărată: cine nu învață lecțiile istoriei e condamnat să le repete. Într-un moment ca acesta, în care regimurile autoritare și discursurile radicale sunt în ascensiune peste tot în lume, predarea lucidă a istoriei recente devine esențială. Coordonarea manualului de „Istoria comunismului din România”, introdus ca disciplină obligatorie în 2025, este mai mult decât un proiect editorial — e o încercare de a-i învăța pe tineri libertatea, prin cunoașterea prețului pierderii ei. Istoricul Dorin Dobrincu explică în acest interviu acordat în exclusivitate platformei Republica de ce memoria nu e doar un exercițiu al trecutului, ci o condiție pentru a nu repeta greșelile care au pus în genunchi o societatea întreagă. Care s-a salvat singură, dar cu prețul sângelui.

Citește mai mult

Vegeterra

Etica muncii e sfântă pentru dl. Szocs Jozsef: „Degeaba ai pământ dacă nu îl muncești”. De altfel, în zonă puține suprafețe de teren zac necultivate. „Pe aici nu prea sunt pământuri lăsate pârloagă”.

Citește mai mult