Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Simona i-a dat lacrimile Mariei

E prima dată când o văd pe Maria plângând. Nici nu știam că e în stare.

Unii o admiră, alții o detestă pe Sharapova, dar nu poate nimeni să nu-i recunoască marea dragoste pentru tenis. Până la meciul cu Simona, nu mai jucase într-un turneu Grand Slam de 19 luni. Și acum, a câștigat la nr. 2 mondial...

Simona pierde pentru a 7-a oară în fața singurei mari adversare pe care n-a învins-o niciodată. În ciuda dramatismului partidei și răsturnării de situație – a fost condusă cu 6-4, 4-1, reușind să revină miraculos și să câștige setul 2 –, cauza înfrângerii Simonei e simplă și clară: serviciul. Ar fi fost mai bine pentru ea dacă servea Sharapova în toate ghemurile!

La jocul din câmp, Simona s-a descurcat remarcabil, a fost rapidă și rezistentă în raliuri, reușind și câteva inițiative superbe, între care o apărare pe 4 lovituri ca și câștigătoare ale rusoaicei, care ar putea candida la punctul zilei. Cu serviciul însă, în special cu doiul, moale și previzibil, i-a oferit Sharapovei ocazia pentru nenumărate retururi direct câștigătoare, puncte adjudecate cu efort minim. Rareori Simona a avut luciditatea să evite dreapta ucigașă a adversarei, servindu-i în corp sau pe rever.

La rândul ei, Sharapova, în stilul sălbatic care a consacrat-o, a produs peste 50 de lovituri direct câștigătoare și cam tot atâtea greșeli neforțate, precizia execuțiilor fiind vizibil afectată de lunga pauză. Doar cu jocul ei din această seară, Maria nu putea câștiga – a fost nevoie de cadourile la serviciu ale Simonei, ca s-o remonteze mereu...

Am văzut un meci spectaculos, palpitant, desfășurat în fața imensei arene Arthur Ashe plină-ochi. Simona a fost învinsă pentru că, pur și simplu, Maria Sharapova e o jucătoare de tenis mai bună decât ea. Nu e nicio rușine, și eu, unul, n-am de ce să fiu supărat. 

Ceva însă m-a pus pe gânduri. Platoșa de echilibru și siguranță, construită în ultimele luni, a crăpat și s-a desprins ca un machiaj prost aplicat, lăsând să se vadă din nou Simona neliniștită de la începutul acestui an...

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Iată că președintele N. Dan se află, în fine, în fața unei alegeri turnesol, pe care nu o mai poate evita, amâna, tărăgăna: guvern minoritar PSD cu Grindeanu premier, cârdășit cu AUR în Parlament, sau guvern minoritar PNL, USR, UDMR, premier Siegfried Mureșan, pe care AUR nu îl va vota și nici susține în veci.

Citește mai mult

Petrom - statie

Recent, Petrom a majorat prețurile carburanților cu 5 bani pe litru atât la benzină, cât și la motorină. La prima vedere, decizia pare greu de înțeles. În perioada respectivă, cotația petrolului Brent nu oferea un argument evident pentru o scumpire, iar cursul de schimb nu exercita presiuni semnificative asupra costurilor de import. În lipsa unor explicații convingătoare, mulți consumatori s-au întrebat firesc: de ce cresc prețurile când principalii indicatori ai pieței nu justifică o astfel de mișcare?

Citește mai mult