Sari la continut

Lucrare de licenta despre pandemie / sursa foto: Inquam Photos

Trăim într-o epocă în care memoria publică este remarcabil de scurtă, un defect pe care politicienii îl exploatează cu o cinică voluptate. De aceea, am simțit nevoia unei radiografii riguroase, de factură interdisciplinară, a anilor 2020–2022. Am privit această perioadă nu ca pe un simplu accident epidemiologic, ci ca pe un veritabil test de stres aplicat instituțiilor libertății, combinând teoria politică, dreptul constituțional și studiul comunicării publice.

Citește mai mult

mască - foto Profimedia

Sub conducerea vechiului guvern, în România COVID-19 a devenit „boala care nu poate fi numită”. Prin grija noului guvern, COVID-19 a devenit (alături de rujeolă) și „boala care nu mai poate fi raportată” și se raportează doar o dată pe lună începând cu iulie 2025. foto Profimedia

Citește mai mult

vaccin - covid

Ca urmare a nivelului foarte scăzut de testare este mai ușor să urmărim valul 7 pe baza ratei de pozitivare și a internărilor decât după numărul de cazuri noi care este de cel puțin 5x mai mare în realitate decât cel măsurat oficial. Chiar și așa este indubitabil că ne aflăm la un nivel mai scăzut de transmitere (deci și de risc) decât în intervalul dintre valurile 5 și 6 din vara anului 2022, o veste foarte bună. Foto Brian Cassella / Zuma Press / Profimedia

Citește mai mult

Omicron buster

Rezultatul este o „supă” de peste 300 de variante noi a cărei complexitate face dificilă monitorizarea și prognoza valurilor, dar care permite pandemiei să ocolească pe multiple căi imunitatea dobândintă de populație prin infectare și/sau vaccinare. (Foto: Yoichi Hayashi / AP / Profimedia)

Citește mai mult