Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Zeci de oameni, într-un tren oprit noaptea în câmp, după ce o locomotivă proaspăt modernizată cu bani din PNRR s-a defectat. Pro Infrastructura: Întârziere de 10 ore. Unde e ministrul?

foto locomotiva

sursa foto: Rareș Stuparu/ Facebook Pro Infrastructura

O locomotivă proaspăt modernizată prin PNRR și prezentată drept simbol al relansării feroviare a provocat un haos de proporții pe calea ferată. Un tren a ajuns la destinație cu aproape 10 ore întârziere, după o noapte petrecută în câmp, iar întrebările despre siguranță și management au rămas fără răspuns.

Asociația Pro Infrastructura, care monitorizează cele mai mari proiecte din transporturi din România, descrie pas cu pas incidentul grav petrecut pe 8–9 ianuarie, în timp ce oficialii preferă să vorbească despre „realizări”, nu despre eșecuri.

Potrivit asociației, locomotiva 482-007, proaspăt modernizată prin PNRR, s-a defectat în seara de 8 ianuarie, lăsând trenul IRN 79 blocat între Arad și Timișoara, în plină noapte de iarnă.

„În seara de 8 ianuarie, locomotiva PNRR nou-nouță 482-007 s-a defectat, iar trenul IRN 79 pe care îl tracta a acumulat 5 ore de întârziere în toiul nopții între Arad și Timișoara, sfârșind prin a ajunge la București în 9 ianuarie la 6 seara în loc de 8 dimineața”, scrie Asociația Pro Infrastructura într-o postare pe Facebook.

Sunt 19 locomotive modernizate prin PNRR. Ce se întâmplă dacă o astfel de defecțiune se repetă și la altele din cele 19? 

Asociația cere transparență din partea producătorului Reloc Craiova și compară situația cu un caz similar gestionat corect de un alt fabricant.

„Solicităm producătorului Reloc Craiova să urmeze exemplul colegilor de la Softronic care au fost transparenți și au publicat lămuririle necesare când o locomotivă din clasa 481 s-a defectat: au zis ce piesă a cedat, cine o fabrică și a devenit clar că probabilitatea ca evenimentul să se repete este mică.”. 

Problemele nu s-au oprit aici. Nici locomotiva de ajutor nu a mai ajuns la trenul defect.

„Ministrul Șerban și Preoteasa, încă-șeful de la Călători, trebuie apoi să explice cum locomotiva de ajutor, plecată din Timișoara, nu a mai ajuns la IRN 79, aflat undeva între Șag și Vinga, din cauză că s-a stricat și ea parcurs...Atât timp cât nu există un parc de locomotive fiabile, având probleme chiar și cele din PNRR fabricate cu piese noi (se păstrează doar sașiul și cutia celor vechi), măcar în toiul iernii ar trebui să fie disponibile niște locomotive de rezervă în puncte strategice de pe rețea.”

Soluțiile au fost unele improvizate, iar efectele s-au propagat în lanț, afectând alte trenuri importante.

„A trebuit ca trenul 79 să aștepte mai bine de trei ore după un altul, care venea de la București, ca să împrumute locomotiva de la acesta. Rezultatul? Câteva ore de întârziere a trenului 1999 București-Timișoara-Arad și, în cascadă, a lui 1998 Arad-București de-a doua zi.”

Situația a devenit absurdă când prioritatea nu a mai fost evacuarea pasagerilor, ci transportul locomotivelor defecte, observă Pro Infrastructura.

„Se pare că, în loc să ducă de urgență IRN 79 la Timișoara, singura locomotivă funcțională care a fost găsită în vestul țării a mai pierdut două ore între 2 și 4 dimineața, între Vinga și Orțișoara, ca să mute locomotiva de ajutor stricată în "coada" trenului 79 ca să fie dusă și ea la Timișoara. Domnule ministru, care e prioritatea: oamenii rămași în câmp, într-o noapte geroasă, sau ducerea locomotivelor defecte înapoi la depoul de domiciliu?!”, se arată în postarea pe Facebook a asociației.

Organizația atrage atenția că în țară există numeroase șantierele interminabile care au transformat principalele magistrale feroviare în adevărate capcane.

„Practic nu mai avem un traseu complet de linie dublă fiabil pe care putem circula fără emoții, pe unde să putem trimite ajutor unei garnituri stricate. Și nici nu vom avea în următorii cinci ani”, mai scrie Asociația Pro Infrastructura.

„Și atunci întrebăm: când l-ați văzut ultima dată pe ministrul Grindeanu (direct sau prin actualul) pe un șantier feroviar?!”, se întreabă retoric reprezentații Asociației. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Mihai check icon
    Nu cumva locomotiva a fost recondiționată să fie mai eco și s-au făcut niște compromisuri în stil UE de și-a pierdut din fiabilitate ca să consume niște kWh mai puțin? Ăștia chiar își închipuie că oamenii vor să stea în frig ca pe vremea lui Ceaușescu pentru a îndeplini idealuri mărețe, recte utopia verde a eco-marxiștilor europeni.
    • Like 1
  • mg check icon
    ..nu mă pot abține să mai spun o dată bancul cu mecanicii ruși și locomotiva :

    Trenul gâfâie tot mai greu prin Siberia înzăpezită, până ce se oprește sufocat.
    La-nceput călătorii stau liniștiți, dar ușor-ușor încep să se agite și cam după o oră năvălesc la mecanici și-i întreabă cu îngrijorare :
    - Ce se-ntâmplă, de ce ne-am oprit ?
    Mecanicii răspund cu calm:
    - Schimbăm locomotiva.

    Mai trece o oră și călătorii întreabă cu o neliniște crescândă ?
    - De ce nu ne mișcăm fraților ?
    Mecanicii răspund cu calm:
    - Schimbăm locomotiva.

    După încă o oră în gerul năprasnic călătorii întreabă cu disperare-n glas ?
    - De ce nu pornim, n-ați mai schimbat locomotiva aia ?
    Mecanicii răspund cu calm:
    - Ba da, am schimbat-o pe vodcă.

    Grijă așadar la schimbatul locomotivei și mai ușor cu vodca..
    Altfel Ciprică de la Transporturi e ca românul, imparțial..
    Și-a început fulminanta carieră alături de Dan Diaconescu, la PP-DD.
    Mai apoi a trecut la UNPR-ul lui Gabriel Oprea.
    Dar și-a găsit "adevărata vocație" în brațele ofertante ale PSD. Om cu viziune, ce mai..

    Dar să revenim la ale noastre. Am uitat să vă-ntreb dacă vă place rock-ul. Iar azi e sâmbătă.. Așa că bag două piese scurte, dacă mai aveți și alte treburi prin casă, că afară te mușcă gerul.

    - "I Love Rock‘n’Roll" cu Joan Jett :
    https://www.youtube.com/watch?v=t5ecqUhec-s&list=RDt5ecqUhec-s&start_radio=1

    - și "Yesterdays" cu Guns N' Roses :
    https://www.youtube.com/watch?v=NDOPlpH6NZM&list=RDNDOPlpH6NZM&start_radio=1
    • Like 0


Îți recomandăm

Alex Livadaru

2026 poate oferi și oportunitatea unor programe de relansare economică sau mai bine spus unor măsuri care să-i încurajeze pe antreprenori să reia energic investițiile și angajările. Altfel, ne uităm la niște date care arată aparent ok pe hârtie, dar asistăm, în fapt, la închideri de întreprinderi și disponibilizări, scăderea investițiilor private și a consumului, toate pe fondul unei inflații încă foarte ridicate- o spirală care erodează nivelul de trai la nivel național și șubrezește inițiativa privată de orice fel.

Citește mai mult

strada intunecata - ploaie

M-am oprit în seara asta la semafor la Rogoredo, în drum spre casă. Sunt vreo 5 grade la Milano și plouă mărunt, e genul ăla de frig care nu te lovește, ci se așază pe tine. Lângă mine a oprit un băiat pe bicicletă, zgribulit, îmbrăcat subțire, care a început să-și sufle în mâini. M-am gândit că merge la muncă, n-avea mai mult de 18 ani. foto: Profimedia

Citește mai mult