Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Un italian în vârstă de 81 de ani i-a cântat soției serenade la acordeon, la fereastra spitalului unde era internată. Momentul emoționant a fost filmat și a devenit viral

serenada

Foto captura Youtube

Un bărbat din Italia, în vârstă de 81 de ani, a decis să cânte la acordeon sub fereastra spitalului unde este internată soția sa. Filmarea a devenit virală pe rețelele sociale. 

Stefano Bozzini, care nu a putut să-și viziteze soția, Carla, la spital din cauza restricțiilor Covid-19, a spus că pur și simplu și-a urmat inima când a decis să vină să îi cânte la acordeon soției sale piesele pe care aceasta le îndrăgește.  

În timp ce Carla privea de la fereastra etajului al doilea al spitalului din Castel San Giovanni, un oraș din regiunea Emilia-Romagna din nordul Italiei, ineditul trubadur, purtând un pulover roșu, pantaloni bleumarin, o pălărie cu pană și o mască, i-a cântat cântece de dragoste la acordeonul său.

Bărbatul, care este veteran al armatei italiene, a fost poreclit de colegii săi de trupe „Gianni Morandi”, după cântărețul italian, pentru că nu a încetat niciodată să cânte la acordeon.

„Iubesc muzica, iar cântatul la acordeon aduce bună dispoziție. Ceea ce se întâmplă în lume acum este atât de oribil încât avem nevoie de muzică pentru a ajuta la ridicarea moralului oamenilor”, a spus Bozzini, notează The Guardian.

Cei doi sunt căsătoriți de 47 de ani și trăiesc în localitatea Castel San Giovanni, aproape de granița Lombardiei, regiunea din Italia cea mai afectată de coronavirus.

„Încercăm să rămânem acasă cât mai mult posibil, pentru a nu risca să facem Covid”, a spus Bozzini. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Gelu Duminica si fiica / arhiva personala

Mult timp am trăit cu frica de a nu fi destul: destul de bun, destul de pregătit, destul de puternic. Frica aceasta m-a făcut uneori să aleg drumuri greșite sau să rămân prea mult în locuri care nu-mi făceau bine. Tu, copila mea, să nu uiți niciodată: dacă tu nu crezi în tine, nu avea pretenția s-o facă cei din jurul tău. Și nu, nu trebuie să demonstrezi nimic nimănui! Tot ce ai de făcut este să fii cea mai bună versiune a ta, respectându-te și respectând pe cei ce contează pentru sufletul tău.

Citește mai mult

ROB.

Timpul petrecut împreună ne-a convins că avea dreptate: „Vei învăța într-o săptămână ceea ce nu vei putea învăța online, oricât de mult ai învăța". A fost învățare experențială despre cum să descoperi și să simți cultura, despre cele mai eficiente modalități de a înțelege și practica SPoR.

Citește mai mult