Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

C.T. Popescu, despre bebelușii infectați cu stafilococ auriu: „Sunt amnistiate în fiecare zi persoanele care fac asistență medicală și nu respectă regulile de igienă. În schimb nu sunt grațiați bebelușii”

Copil în spital

Foto: Guliver/Getty Images

Să vorbim despre adoptarea Codurilor Penale prin OUG este un nonsens în esență, spune jurnalistul Cristian Tudor Popescu. „Vorbim de OUG prin care să fie adoptate aceste coduri, ceea ce este un nonsens în esență. O OUG, cum îi spune și numele, trebuie să fie ceva foarte rar, este scurtă în general și se referă la aspecte ce nu mai suportă amânare”, a declarat jurnalistul la Digi24.

Pretextul folosit de actuala putere pentru schimbarea Codurilor Penale este că altfel România ar risca procedura de infringement. 

„Când auziți așa ceva, nu simțiți că vi se lungesc brațele și începe să vă crească păr pe față? Cum să spună CE așa? Cum să te trimită în infringement, când chiar Comisia ți-a spus să procedezi așa. În plus, noi suntem în infringement cu directiva spălării banilor și nu am auzit să spună dl. Tudorel Toader nimic”, a continuat jurnalistul.

„Mă gândeam la bebelușii infectați cu stafilococ auriu. În fiecare zi, sunt amnistiate persoanele care fac asistență medicală. Nu respectă regulile de igienă și sunt amnistiați în fiecare zi. În schimb nu sunt grațiați bebelușii, și tinerii și bătrânii care mor din cauza infecțiilor nosocomiale. Și noi continuăm să discutăm despre CCR, avem probleme în continuare, dacă să dăm OUG. Absurdul țâșnește în fiecare zi a vieții noastre. Nu știu cum s-ar fi simțit Eugen Ionescu. Cred că ar fi făcut o criză depresivă”, a mai spus Cristian Tudor Popescu.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

David Popovici 2024 / sursa foto: Profimedia

David Popovici face parte din categoria celor care fac performanțe care ne tulbură și ne bucură în aceeași mișcare. Nu doar pentru că înoată foarte repede, uneori mai repede decât toți oamenii care au înotat vreodată, dar și pentru că succesul lui ne pune într-o situație ușor incomodă, de a încerca să deslușim cum a fost posibil. Când apare un astfel de sportiv, avem tendința să-l numim „fenomen”. Cuvântul este măgulitor, dar are și calitatea de a ne scuti de o anchetă pentru a dobândi înțelegere și explicații. Pentru că un fenomen este ceva ce survine, prin urmare nu trebuie să știm cine l-a produs și în ce condiții. Îl consemnăm, eventual ne minunăm, dar nu-i cerem socoteală.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon ,,Tera” -  o grădină creată pentru dimineți lungi și seri fără program

Există grădini care par construite pentru fotografii și există grădini care te fac să uiți unde ți-ai lăsat telefonul. Tera face parte din a doua categorie. Este genul de loc în care cafeaua de dimineață durează cu douăzeci de minute mai mult decât ai plănuit, iar cina se încheie doar când se sting luminile din pergolă.

Citește mai mult

Vacante romani litoral / sursa foto: Profimedia

Șapte zile de vacanță pe an au ajuns inaccesibile pentru 61,4% dintre români, potrivit datelor Eurostat citate de Asociația Națională a Agențiilor de Turism. Iar problema începe să se vadă tot mai clar și în felul în care ne facem concediile: mai puține nopți, mai mult extrasezon, Early Booking, Last Minute și o vânătoare permanentă de „value for money”.

Citește mai mult