Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Ce amendă riscă o persoană dacă poartă o mască textilă. Ministrul Bode: „E ca și cum n-ar avea una”

masca FFP2

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Persoanele care, începând de sâmbătă, vor merge într-un spațiu public purtând o mască textilă riscă o amendă de până la 2.500 de lei. Este ca și cum nu ar avea mască, a spus ministrul de Interne, Lucian Bode, într-un interviu pentru Digi24

Noile măsuri pentru combaterea răspândirii coronavirusului în România au fost aprobate de guvern și vor intra în vigoare de sâmbătă. Cea mai importantă se referă la obligativitatea purtării măștii de protecție și în aer liber, fiind permise doar măștile de tip medical sau FFP2, nu și cele din pânză sau plastic.

Verificările în teren privind respectarea acestor decizii vor fi făcute de polițiști și jandarmi, care nu vor mai avea nevoie de ordine suplimentare înainte de a controla respectarea hotărârii CNSU.

„Nu au nevoie de indicații, ci de lege. Câtă vreme hotărârea CNSU și Hotărârea de Guvern sunt clare, iar ordinul de ministru vine în completarea celor două, polițișii și jandarmii, cei care verifică respectarea acestor măsuri, trebuie să aibă fundament legea, nu indicațiile ministrului", a declarat Lucian Bode.

Ministrul a fost întrebat care este amenda pentru cineva care poartă mască, dar nu este mască chirurgicală. „Este amenda care se aplică pentru portul măștii neconforme, nu am umblat la cuantumul amenzilor", a precizat ministrul de Interne.

Potrivit hotărârii CNSU, masca de protecție de tip medical sau FFP2 va fi folosită, astfel încât să acopere gura și nasul, în toate spațiile publice închise și deschise, în condițiile stabilite prin ordinul comun al ministrului sănătății și al ministrului afacerilor interne. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon Vara începe în balcon. Idei simple pentru cea mai plăcută transformare: de la „spațiu de depozitare”, la ”locul preferat al casei”

Odată cu venirea verii, relația pe care o avem cu locuința se schimbă aproape fără să ne dăm seama. Căutăm mai multă lumină, petrecem mai mult timp cu ferestrele deschise și încercăm să găsim acel loc în care putem bea cafeaua de dimineață, citi câteva pagini dintr-o carte sau încheia ziua la aer, fără să plecăm de acasă.

Citește mai mult