Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Cristian Tudor Popescu: „Starea de sănătate a Marelui Lider e secret de stat. Ne găsim în situația Kim Jong Il sau Ceaușescu, anii ‘80”

Liviu Dragnea, tot înainte

Liviu Dragnea a apărut pentru prima dată în public, vineri, la o ședință cu liderii PSD, după ce reprezentanți ai Partidului, dar și ministrul Sănătății au spus că ar avea probleme de sănătate și că ar fi internat în spital. 

„Nu avem în acest moment niciun fel de date despre ce s-a întâmplat, despre ce a făcut dl. Dragnea în aceste patru zile. A fost în spital? A fost în România?”, a comentat jurnalistul Cristian Tudor Popescu la postul Digi24.

„Dacă a fost într-un spital din România, dna Pintea a spus că a fost în România, nu avem niciun fel de date în legătură cu starea de sănătate a celui de-al treilea om în stat. Într-o țară democratică, astfel de date sunt publice. În orice țară democratică, un conducător al țării nu are intimitate. Să nu știm nimic oficial e o situație asemănătoare cu cea a tătălui băiatului-rachetă. A ales această metodă de comunicare tipică dictaturilor comuniste”, a continuat jurnalistul. 

În opinia sa, de vreme ce nu există nicio comunicare oficială pe acest subiect, putem crede orice, „de exemplu, că dl. Dragnea nu are nimic, s-a plimbat pe acolo ca să nu se prezinte la Înalta Curte”.

„Starea de sănătate a Marelui Lider e secret de stat. Ne găsim în situația Kim Jong Il sau Ceaușescu, anii ‘80”, a declarat Cristian Tudor Popescu.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Deja e tatucul tuturor, se alinta de parca ar fi un personaj din familia fiecarui roman, el chiar asta vrea, sa nu mai putem trai fara sa stim ce mai face si mai inventeaza tatucul molcom al natiunii care din cand in cand isi arata mania proletara impotriva vestului sau sustinatorilor vestului, si atunci se transforma in zmeu si-n fiara...sa inteleaga romanii ca asa trebuie sa gandeasca, precum tatucul lor....
    • Like 1


Îți recomandăm

Marcel Ciolacu, Ilie Bolojan / sursa foto: Inquam Photos

Văzând reacțiile celor din PSD, a trompetelor lor, tipul mesajelor propagate în spațiul public, este clar că e lucrătura lor. Bolojan e ținta. Nu binele acelor sărmani, care oricum erau de pe stradă, erau inutili, erau suflete deja moarte. Nu Pașca, care oricum devenise incomod și complicat pentru Sistem, documenta toate măgăriile, avea dosare detaliate cu fiecare caz ajuns în ograda lui.

Citește mai mult

Viorel Pașca deja a câștigat bătălia cu statul român. Cea prin judecată publică

Pentru că, în timp ce domnul Pașca este acuzat că a încălcat legea, că nu avea autorizații și personal medical, condițiile pe care le oferea la Dumbrava sunt mult mai bune decât în multe centre de psihiatrie și azile din România, unde statul comite ilegalități in fiecare zi. Și putem include în lista asta și destule spitale.

Citește mai mult