Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Doi salvamontiști din Râșnov au salvat o capră neagră care avea un picior facturat

salvamontist - capra neagra - FB Remi Vee

(Foto Facebook/Vlad Adamuta)

O capră neagră care avea un picior fracturat a fost salvată duminică de doi salvamontiști, în zona Cabanei Mălăiești.

Turiștii și salvatorii aflați la cabană și-au dat seama că este ceva în neregulă în momentul în care au zărit capra care încerca să sară și nu putea. S-au apropiat de ea, iar animalul rănit a fost foarte cooperant, după cum au spus martorii, scrie observatorulph.ro.

Ion și Vlad Adămuță, tată și fiu, salvamontiști în echipa Salvamont Râșnov, au cărat capra neagră în spate până într-o zonă de unde a fost preluată de o mașină și dusă la veterinar.

Animalul a fost operat, iar specialiștii vor decide unde va fi dus pentru a supravietui în siguranță.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Bravo domnilor ! Natura trebuie păstrată pentru urmași...
    • Like 0
  • Oameni frumosi!
    • Like 0
  • Uite, de asemenea cat mai multe gesturi/fapte avem nevoie. Respect celor 2 care nu au trecut nepasatori pe langa chinul bietei fapturi careia noi oamenii ii restrangem din ce in ce mai mult arealul. Respect!
    • Like 1
  • dan check icon
    Senzationala imagine , senzational efort facut pentru a o salva .
    Felicitari.
    • Like 1


Îți recomandăm

Cristian Tudor Popescu

Iată că președintele N. Dan se află, în fine, în fața unei alegeri turnesol, pe care nu o mai poate evita, amâna, tărăgăna: guvern minoritar PSD cu Grindeanu premier, cârdășit cu AUR în Parlament, sau guvern minoritar PNL, USR, UDMR, premier Siegfried Mureșan, pe care AUR nu îl va vota și nici susține în veci.

Citește mai mult

Petrom - statie

Recent, Petrom a majorat prețurile carburanților cu 5 bani pe litru atât la benzină, cât și la motorină. La prima vedere, decizia pare greu de înțeles. În perioada respectivă, cotația petrolului Brent nu oferea un argument evident pentru o scumpire, iar cursul de schimb nu exercita presiuni semnificative asupra costurilor de import. În lipsa unor explicații convingătoare, mulți consumatori s-au întrebat firesc: de ce cresc prețurile când principalii indicatori ai pieței nu justifică o astfel de mișcare?

Citește mai mult