sursa foto: Profimedia
Iertați-mi insistența, mai am câteva observații adresate trumpiștilor de pe la noi, vopsiți în apostoli ai neutralității:
1. Domne, nu e bine să-i împuște pe ăia, da' și ei sunt extremiști de stânga, îi știm noi, primesc toate națiile acolo, prea exagerează, e wokism pe față.
Asta sună ca-n povestea aia, în care nu e bine ca abuzat-o, da' și ea avea fusta scurtă, nici tac'su nu a plătit întreținerea la timp, în plus a și parcat neregulamentar de vreo două ori.
N-am nimic cu evreii, dar...
Amice, n-ai recunoaște un extremist de stânga nici dacă și-ar flutura unul ideologia la zece centimetri de fața ta. Știu, sună kinky. Ce vrei tu de fapt să spui este că ți-ar plăcea să-ți descarci pistolul în capul oricui nu-ți convine ce crede, după care îl faci extremist de stânga. Nu contează cine e, ce face, de unde vine sau ce bicicletă are acasă. Nu-ți convine ce spune cutare? Bam! Extremist de stânga ce ești tu. Protestezi împotriva abuzurilor ICE? Ești extremist de stânga. Ții cu Fotbal Club Răzbunarea Fălticeni și câștigă Gloria Bistrița? Bam! Prea pari de stânga.
2. Băi, uite care e treaba, îi înțeleg, da' nu te pui cu autoritățile. Vrei să protestezi, bravo, da' la tine în curte, frumos, între orele 17:00 și 19:00, nu mai mult, că deranjezi programul de odihnă stabilit de asociația de locatari. Nu te pui în fața suv-urilor ălora de la ICE, nu-i filmezi, nu strigi la ei, în general ar fi bine să le dai bună ziua și să te uiți în altă parte.
Ăștia sunt din categoria celor care ar fi așteptat milițienii să-i aresteze, înainte de 1989, acasă, cu un platouaș cu fursecuri și dulceață de afine făcută în casă.
Băi, tăntălăule. Când instituțiile statului comit abuzuri, se cheamă că nu mai respectă legea. Dacă nu mai respectă legea, dacă îți amenință viața, există riscul să te trimită oricând de-a dreapta Tatălui, înseamnă că între ei și șuții care îți ciordesc portofelul în tramvai nu mai sunt deosebiri majore. Pe cale de consecință, orice formă de protest este perfect legitimă. Ăia nu mai reprezintă o autoritate, în sensul constituțional al cuvântului, ci un stat banditesc, infractor, în fața căruia ai tot dreptul să te aperi. Fluierând, filmând, urlând, habar n-am, fiecare după posibilități.
Când injustiția devine lege, rezistența devine datorie, pac, ce să vezi, fix Thomas Jefferson a spus-o, în fix Land of the free, home of the brave.
3. Da' ce treabă avem noi cu democrația din America, noi să ne vedem de sărăcia și nevoile noastre, râul, ramul, barză, viezure, mânz.
Aici e simplu, e vorba despre concetățeni cu iq cu o singură cifră, incapabili să înțeleagă că evenimentele din Statele Unite afectează o lume întreagă. E ca atunci când arunci o piatră într-o baltă, iar undele se duc inevitabil spre margini, asta ca să folosesc o expresie mai apropiată de boul bălții.
4. L-a împușcat pe ăla, da' n-ați văzut voi bine, era terorist domestic, cât pe ce să comită un masacru.
Ambele execuții din Minneapolis au fost filmate din toate unghiurile posibile, sunt toate pe internet, le-a văzut tot mapamondul, poți stabili la milimetru cum au tăbărât șapte, opt huidume de la ICE pe bietul om, l-au pus la pământ, l-au caftit zdravăn, l-au încătușat, după care au tras zece gloanțe în el, să fie siguri că nu-și mai bea cafeaua a doua zi. Mai clar de atât ar trebui întrebat mortul, ia zi, prietene, cum s-a întâmplat, dar fii sincer.
5. Era înarmat, nu se poate, e scandalos, nu vii înarmat la proteste.
Aici, a se vedea punctul 1, când îți convine, când ești unul dintre proud boys, un soi de legionari de pe la noi, de-ăștia cu salutul fascist, e ok să ai armă, eventual să-i mai si zbori creierii unui senator democrat. Când vine ăla, democratul, cu pistolul la el, cu permis, cu acte, cum zice la legea americană, constituțional cum ar veni, conform amendamentului numărul dracu' să-l ia cât o fi, în condițiile în care (vezi punctul 2) statul a devenit un ucigaș la drumul mare, nu e bine, e periculos, e, cum au zis că-i zice? A, terorist domestic. Bravo.
Amice, dacă ipocrizia ar fi poezie, tu ai fi Eminescu.
Mai bine spune-o direct, băi, ia lăsați-vă omorâți ca oile. Eventual strigați înainte de execuție, Trăiască Trump!
Ca-n vremurile bune.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp





Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.