Zice șeful statului că marți se întrevedea ideea unui guvern minoritar și că PNL s-a răzgândit.
La cum se vede acum, pare că fiecare parte a discuțiilor era de acord cu guvernul său minoritar:
PSD susținea un guvern minoritar „monocolor” condus de Sorin Grindeanu (condiții maximale - fără condiționări, fără nume impuse, fără pact anterior semnat).
PNL-USR-UDMR susțineau un guvern minoritar „policolor”, format din cele 3 partide (cu rotativă).
Fiecare cu guvernul său minoritar.
De unde o fi tras Nicușor Dan concluzia că toți vorbeau despre susținerea aceluiași guvern (PSD condus de Grindeanu, necondiționat și fără pact), numai el știe.
Acum câteva săptămâni, spuneam că suntem singura țară în care toate partidele vor în opoziție, niciunul la putere.
Azi ne mai gândim, reevaluăm și reformulăm - toate partidele (inclusiv AUR) doresc la guvernare, dar fără ceilalți, dar mai ales fără să aibă majoritate și nici voturi să-și treacă executivul prin Parlament (PSD fără blocul PNL-USR-UDMR, blocul „de dreapta” fără PSD).
Poți să fii matematicianul lui pește, un guvern plin nu se vede în prezent realizabil, indiferent de calcule.
Plus - aș crede că de fapt ei nu prea vorbesc între ei sau vorbesc eliptic, nu duc mesajul la final și fiecare înțelege ce vrea. Ca apoi să se înjure că s-au răzgândit.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp





Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.