Sari la continut

Descoperă habits by Republica

Vă invităm să intrați în comunitatea habits, un spațiu în care înveți, găsești răspunsuri și resurse pentru a fi mai bun, pentru a avea o viață mai sănătoasă.

Simona Halep, calificată în semifinala China Open

Simona Halep - Beijing

(Foto: Guliver/Getty Images)

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o vineri - scor 6-2, 6-1 - pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 34 WTA, și s-a calificat în semifinala China Open.  Jurnalistul Cristian Tudor Popescu afirmă că jocul Simonei Halep din se datorează victoriei din meciul cu româncei cu Sharapova, întrucât i-a dat îndrăzneala de a ataca și a risca.

„Jocul Simonei a fost mai bun ca cel cu Sharapova, dar faptul că acum Simona a învins-o pe Daria Kasatkina cu scorul cu care pierdea cu o săptămână în urmă, tot în China, tot la Kasatkina, se datorează victoriei în faţă Mariei Sharapova”, a spus la Digi24 jurnalistul Cristian Tudor Popescu.

„Ceva, o barieră, s-a rupt în mintea Simonei, de acum Simona îşi da voie, îşi da drumul să atace când are ocazia şi în acest meci cu Kasatkina chiar şi când nu are ocazia clară atacă. A făcut tot ce trebuie să facă, a presat-o continuu pe Kasatkina, nu i-a permis să-şi găsească ritmul. Această este o nouă Simona Halep”, a adăugat Cristian Tudor Popescu.

„Ca să ajungi pe prima poziţie, trebuie să ai „faţă de numărul unu”. Acum Simona are, pe lângă jocul ei solid cu care a ajuns numărul 2 mondial, ea are acum îndrăzneala de a ataca şi de a risca şi de a câştiga. Vedeţi câte pucnte ale ei are în acest meci: 19-6”, a precizat jurnalistul.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Îți recomandăm
Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Donald Trump Xi Jinping / sursa foto: Profimedia

Donald Trump pare că reușește să transforme fiecare moment de vulnerabilitate strategică a Statelor Unite într-un spectacol triumfal personal. Vizita sa la Beijing a fost prezentată ca o demonstrație de forță, ca o relansare a leadershipului american și ca dovada faptului că numai el poate „gestiona” relația cu Xi Jinping.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon SAFE Romania Comisia Europeana / sursa foto: Profimedia

SAFE înseamnă investiții în apărare, securitate și infrastructură strategică. Dar pentru România înseamnă și o oportunitate economică majoră: industrie de apărare, tehnologie, locuri de muncă în sectoare strategice și proiecte de infrastructură care pot schimba conectivitatea unor regiuni întregi.

Citește mai mult

 Angelika Niebler/ sursa foto: Profimedia

Parlamentul European a votat menținerea imunității eurodeputatei germane Angelika Niebler, blocând, în această etapă, o investigație a Parchetului European privind suspiciuni de fraudă cu fonduri parlamentare. foto: Angelika Niebler/ sursa foto: Profimedia

Citește mai mult