Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Un bărbat din Iași a obținut în instanță daune morale de 10.000 de euro, după ce un restaurant a refuzat să-l servească din cauza orientării sale sexuale

masa la restaurant Getty

Foto Getty Images

Tribunalul Iași a obligat decis ca firma care administrează restaurantul „Moara de Foc”, din municipiul Iași să îi plătească unui profesor universitar despăgubiri de 10.000 de euro, după ce în 2016 acesta a fost dat afară din local din cauza orientării sale sexuale, scrie portalul Clujust.ro.

„Reclamantul arată că fapta a fost săvârșită la data de 5.09.2016 și a constat în refuzul reprezentanților pârâților de a-i acorda acces la serviciile de restaurant din restaurantul «Moara de Foc» Iași. Reclamantul arată că a mers în restaurant la orele 19 unde avea întâlnire cu o cunoștință, dar șeful de sală i-a sugerat să părăsească locația, iar când a cerut explicații i s-a spus că «șefii au decis» și nu mai vrea să audă «discuții despre homosexuali». Reclamantul a precizat că mergea de mulți ani în restaurant și nu a mai avut astfel de probleme. Profesorul a mai arătat că în luna iunie 2016 o altă cunoștință a sa a auzit discuții între angajați din care rezulta că patronul i-a sfătuit să îl provoace pentru a avea motiv să îl dea afară din restaurant”, se arată în hotărârea magistraților.

Daniel Tudora a susținut că astfel a fost pus într-o postură dificilă față de persoanele care l-au însoțit la restaurant, deoarece orientarea sa sexuală nu a fost subiect de discuții cu acestea. „S-a simțit umilit, a avut sentimentul că toate realizările sale profesionale au fost anulate și reduse la un singur criteriu, al orientării sale sexuale”, a susținut reclamantul. Ulterior acesta a consultat un medic psihiatru care i-a prescris un tratament medicamentos (antidepresive și somnifere), deoarece, spune Daniel Tudora, a fost grav afectat de atitudinea pârâților. 

Profesorul a depus o plângere la Consiliul National de Combatere a Discriminării, iar restaurantul a fost amendat cu 5.000 de lei. Instanța a decis că suma de 10.000 de euro este o despăgubire echitabilă pentru prejudiciul suferit de reclamant.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Nico si Rafael

Nico și Rafael sunt niște oameni de toată isprava. I-am remarcat imediat într-un restaurant ticsit de turiști din stațiunea austriacă Ischgl. Erau cei mai săritori și binedispuși ospătari, mereu cu zâmbetul pe buze. Cu turiștii vorbesc în limbile lor, dar între ei Rafael (32 de ani) și Nico (23) vorbesc în română: “Du o ciorbă cu găluște la domnii de la masa 2”.

Citește mai mult

AI act conținut inteligență artificială / sursa foto: Profimedia

Într-o încercare de a accelera colaborarea dintre companiile de AI și societatea civilă, UE a recrutat anul trecut un grup de cercetători în domeniul media și AI care au fost rugați sa redacteze un Cod de bune practici, un document cu niște măsuri concrete ce pot fi adoptate de platformele digitale.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon sursa foto: romania.europalibera.org

Adulții s-au închis iar în camera mică, locul privilegiat care reunește două obiecte foarte prețioase: un radio mare și magnetofonul. Ies din când în când misterioși, șoptindu-și diverse vorbe, ne zâmbesc și se închid din nou în cameră. Mai sosesc și prietene de-ale mamei din vecini, care sunt primite rapid în spatele ușilor închise. Acest „ritual“ nu este deloc nou pentru noi, îi cunoaștem deja etapele și emoția: din când în când, radioul devine punctul central al casei, adulții se îngrămădesc lângă el, închid ușile și ne îndeamnă să ne vedem liniștiți de joacă.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Risipa alimentara / sursa foto: Profimedia

În fiecare zi vorbim despre costuri, marje, stocuri, pierderi. Mai rar vorbim despre pâinea, laptele, fructele, mesele gătite și produsele bune pentru consum care ies din circuit și ajung, pur și simplu, gunoi. Iar asta se întâmplă într-o țară în care există copii care se culcă fără o masă sigură, vârstnici care își numără pensia la sfârșitul lunii și asociații care încearcă să țină în viață, la propriu, atât oameni, cât și animale abandonate.

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

Există în istoria cinematografului două pietre de hotar: „Nașterea unei Națiuni”, de David Wark Griffith (1915), și „Triumful Voinței”, de Leni Riefenstahl (1935). Din punct de vedere al inovării în limbajul cinematografic, aflat în perioada de început a filmului mut la Griffith, și a primilor ani ai sonorului la Riefenstahl, e vorba de capodopere. Însă ideologia și etica lor sunt cât se poate de malefice: rasism feroce antinegri la Griffith, glorificarea lui Hitler la Riefenstahl.

Citește mai mult