Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Când vom putea merge la mare. Anunțul premierului Orban legat de debutul sezonului estival

Litoralul românesc.

Premierul Ludovic Orban a declarat sâmbătă că intenția Guvernului este să permită turismul în sezonul estival, în condiții foarte bine reglementate.

„În ceea ce priveşte sezonul estival, probabil după data de 1 iunie vom reglementa acest sector. Intenţia noastră este, în măsura în care nu există o răspândire mai largă, un număr mai mare de cazuri de infectare, intenţia noastră este, în condiţii foarte bine reglementate, să permitem sezonul turistic estival”, a spus Orban, potrivit News.ro.

Unitățile hoteliere sunt deschise de pe 15 mai, însă cei care se cazează în ele nu pot lua masa în spațiile comune.

Ludovic Orban a precizat că, în perioada stării de alertă, pot fi date sancțiuni pentru cei care nu respectă măsurile de prevenire a răspândirii coronavirusului, însă va exista înainte „o perioadă de avertizare”. 

„Sancţiuni există, cum să nu existe? Ce am spus, am zis că până informăm corect privitor la regulile privitoare la mijloacele de transport în comun, motivele de părăsire a localităţii şi alte reguli care s-au instituit (...) există o perioadă de informare, de avertizare, după care, sigur, cei care nu respectă legea vor trebui să suporte rigorile legii pentru că ar fi o lipsă de respect faţă de majoritatea zdrobitoare a românilor care sunt corecţi şi care respectă legea şi regulile să-i laşi în pace pe cei care nu respectă regulile”, a declarat premierul. Ludovic Orban a făcut declarațiile, la vama Albiţa, acolo unde i-a întâmpinat pe medicii şi asistenţii români întorşi în ţară dintr-o misiune umanitară în Republica Moldova.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

nea MIhai

Ai putea spune că „Nea Mihai” este tot o fiță. Un fel de „Terasa Obor” cu merdenele în loc de mici. Publicul țintă este însă același: hipsterii care vor să se simtă proletari, publicul din bula corporatistă care vrea „autenticitate” la sfârșitul săptămânii. Inițial o patiserie de cartier, „Nea Mihai” a devenit un „landmark” în pelerinajele cool-urbane din weekend de pe Calea Victoriei pietonală. foto: Code Noir Style

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon parinti si copii

E vorba de persoane care niciodată nu povestesc despre realizările proprii, ba chiar le minimizează dacă sunt aduse în discuţie de altcineva, care nu îşi spun niciodată părerea, deşi au idei foarte bune, care sunt de obicei submisivi, chiar dacă li se cer lucruri nerezonabile, şi care rar îşi urmează propriile vise, rămȃnȃnd de multe ori la voia conjuncturilor curente. foto: Profimedia

Citește mai mult

Curtea Constitutionala - CCR 2026

Cred că România nu prea mai are multe opțiuni bugetare. Că ne place sau nu, chiar dacă se simte costul vieții tot mai mare. România e crescut pe datorie, când dobânda era modică. Acum însă plătim pentru distracția din perioada 2020-2024. Și dacă nu vom reuși să ajungem într-un punct comun, politic și social acceptat, situația va deveni mult mai grea. Cu mai multe tăieri de bugete. Fie ca în criza din 2008, fie prin inflație și dobânzi. foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește mai mult