Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

European Best Destinations: Sibiu, pe lista celor mai sigure destinaţii turistice europene în timpul pandemiei

sibiu - Foto Alex Nicodim / Sipa Press / Profimedia)

Foto: Alex Nicodim / Sipa Press / Profimedia

Orașul Sibiu a fost inclus pe lista celor mai sigure destinaţii turistice din Europa în timpul pandemiei de coronavirus, potrivit  European Best Destinations.

Turiștii vor să fie siguri că zonele unde călătoresc sunt sigure pentru sănătatea lor. Multe ţări europene și-au redeschis frontierele, companiile reiau zborurile, iar hotelurile se redeschid.

În prezentarea orașului Sibiu se arată că „au fost de 15 ori mai puţine cazuri Covid-19 în România decât în ​​cele mai afectate ţări europene”. Sibiu este descris ca „o destinaţie perfectă pentru toate tipurile de călători: pentru adepţii Instagram, pentru amatorii de istorie şi iubitorii de natură.”

„Vreți un argument final, care să vă liniștească? Ştiaţi că România are mai multe paturi de spital disponibile per locuitor decât Belgia, Elveţia sau Olanda? În plus, spitalele din Sibiu nu au fost niciodată supraaglomerate în timpul acestei crize de sănătate şi ar putea găzdui călătorii, dacă este necesar”, adaugă sursa menționată.

Lista destinațiilor recomandate de European Best Destinations:

  • Tbilisi, Georgia
  • Corfu, Grecia
  • Cavtat, Croaţia
  • Insulele Madeira, Portugalia
  • Insulele Azore, Portugalia
  • Preveza, Grecia
  • Alentejo, Portugalia
  • Batumi, Georgia
  • Zagreb, Croaţia
  • Algarve, Portugalia
  • Sibiu, România
  • Kotor, Muntenegru
  • Rijeka, Croaţia
  • Varşovia, Polonia
  • Viena, Austria
  • Bohinj, Slovenia
  • Malta
  • Gdansk, Polonia
  • Vilnius, Lituania
  • Riga, Letonia
  • Taigaua sălbatică din Finlanda

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • AlexisZ check icon
    Sibiul este un model perfect de reusita bazata pe lobbying si relatii personale. Klaus Iohannis si Jean Claude Junker, well done, nimic de zis ! Iar la Cluj si Oradea, avem de'a face cu administratii locale care au reusit, dincolo de culoarea politica, sa treaca peste ambitii si interese personale si sa puna interesul comunitatii in fata.
    • Like 0
    • @ AlexisZ
      Va rog sa detaliati afirmatia cum ca Sibiul ar fi o reusita bazata pe lobbying si relatii personale si nu un succes al administratiei locale.
      • Like 0


Îți recomandăm

articol audio
play icon mic icon batran pe canapea

Când eram copil, credeam că părinții sunt neclintiți în fața timpului. Nu nemuritori, dar suficient de puternici încât lumea să stea sprijinită pe ei fără să se clatine. Apoi vine ziua în care unul îți lipsește. Nu pleacă pur și simplu, ci dispare din structura invizibilă a vieții tale, ca o grindă de siguranță scoasă dintr-o casă care continuă, totuși, să stea în picioare.

Citește mai mult

Cristian Tudor Popescu

Dacă tot rezolvăm probleme de logică, iată un exemplu de logicăreală cruntă pe ecranele televizoarelor noastre. Într-un clip publicitar pentru sistemul medical MedLife, o tânără care practică boxul profesionist este introdusă în echipament de ring, cu partea de sus a corpului, în tubul computerului tomograf. Pe față are puncte luminoase roșii – reperele de încadrare. Ce face boxerița când se întâmplă asta?

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon Copii teste analfabetism funcțional / sursa foto: Profimedia

Invitat în emisiunea „În fața ta” de la Digi24, Sorin Costreie, consilier prezidențial pentru educație și cercetare, a vorbit despre testele PISA și alte tipuri de testări care arată gradul analfabetismului funcțional și al calității educației în România.

Citește mai mult

Nicusor Dan - foto Profimedia

Consilierii președintelui Nicușor Dan au socotit că șeful statului nu poate umbla „teleleu” pe la Davos, alături de șefii tuturor statelor democratice din lume, acolo unde mai marii lumii se văd, își strâng mâinile, povestesc și iau decizii. Despre întâlnirea de la München (Conferința pentru Securitate) la fel, au judecat că nu e ok să se afle-n treabă pe acolo, România fiind reprezentată de ministra de externe, Oana Țoiu.

Citește mai mult
sound-bars icon