
(Foto: Octav Ganea/Inquam Photos)
UPDATE: Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, spune că „decretul semnat de președinte este un act de normalitate”, „mentalitatea abuzului, în care drepturile şi libertăţile cetăţenilor au fost de multe ori privite drept obstacole inutile pentru finalizarea unor dosare", nu trebuie să continue după revocarea procurorului-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, iar Parlamentul şi CSM „trebuie să îşi facă datoria". „CSM este instituţia chemată să se asigure că mentalitatea care a încurajat abuzurile, care a fost instaurată la nivelul DNA, nu va fi perpetuată sub noua conducere, iar protocoalele dintre servicii şi instituţiile din justiţie nu vor mai funcţiona", susţine marți Tăriceanu într-o postare pe Facebook.
Președintele Senatului consideră că cei care ies în stradă sunt manipulați.
„Pentru a completa acest tablou al abuzurilor și încălcării drepturilor și libertăților cetățenilor, a fost pusă la punct o mașinărie de manipulare, cu UM din presă care răspundeau la comenzi; și aici am mari rezerve legate de implicarea unor oameni din servicii în susținerea acestei mașinării.
Rezultatul a fost divizarea întregii societăți românești. Mulți tineri, de altfel poate bine intenționați, au fost manipulați să iasă în stradă în baza unor lozinci și minciuni – și chiar când aceștia nu au mai ieșit (cum este cazul ultimelor săptămâni), mașinăria de manipulare a continuat să alimenteze ura și resentimentele din societate.”, mai spune președintele Senatului în postarea pe Facebook.
Procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a avut luni o declarație de presă, după revocarea din funcție. „Mandatul meu încetează începând de astăzi (luni - n.n.). Începând de azi nu voi mai lucra în DNA. Voi rămâne procuror”, a anunțat Kovesi. La plecare, șefa DNA a fost aplaudată de colegii din instituție. Lor le-a dat mesajul să nu abandoneze, deoarece „corupția poate fi înfrântă”. Același mesaj a fost transmis de dna Kovesi și populației României.
Cele mai importante declarații ale Laurei Codruța Kovesi:
- Propunerea de revocare nu a îndeplinit condițiile stabilite de lege. CSM a dat aviz negativ. (...) Decretul de revocare lasă un mare semn de întrebare.
- Va exista o subordonare discreționară a procurorilor față de ministrul Justiției? O clarificare rămâne necesară.
- Vă mulțumesc pentru curajul vostru, pentru rezistența și dârzenia de care ați dat dovadă în lupta cu infracționalitatea. Am fost târâți în noroi fără posibilitatea de a ne apăra. (...) Începând de azi nu voi mai lucra în DNA. Voi rămâne procuror. Vreau să adresez un mesaj colegilor mei: vă mulțumesc tuturor pentru curajul vostru, pentru profesionalism. Vă mulțumesc că ați mers înainte indiferent de cât de atacați și umiliți am fost.
- DNA a dovedit că legea e egală pentru toți, a făcut investigații față de oameni care păreau de neatins.
- Da, corupția poate fi înfrântă. Nu, momentul de astăzi nu înseamnă o înfrângere.
- Voința politică e în acest moment pentru blocarea investigațiilor.
Președintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul de revocare din funcție, dar nu a dorit să anunțe personal această decizie. Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial. Anca Jurma este noul procuror șef interimar al DNA, a decis procurorul general Augustin Lazăr. Anca Jurma a fost consilier al Laurei Codruța Kovesi. Ministerul Justiţiei a anunţat, luni, începerea procedurii de selecţie a unui nou procuror șef al Direcției Naționale Anticorupție.
Aflați mai mult:
- Cristian Tudor Popescu: Încă o Zi de Sărbătoare Națională - „Subsemnatul nu am nicidecum un cult pentru procurorul-șef Kovesi. Pur și simplu, atât cât pot eu să simt așa ceva, îmi e dragă această femeie. Nu pentru că ar fi perfecțiunea întruchipată, o zeiță printre muritori, cum era adorată Nefertiti acum mii de ani. Are limitele și slăbiciunile ei”. Continuarea aici
După revocarea lui Kovesi, pesediștii se bucură că președintele a revenit la „normalitate”, dar constată că „i-a luat cam mult”. „Prin această decizie de revocare, președintele a dat semnalul că e garantul respectării Constituției. Chiar dacă a durat mai mult până dumnealui a citit motivarea Curții Constituționale în final repet e o decizie de normalitate prin acest decret de revocare”, spune Florin Iordache.

(Foto Inquam Photos/George Călin)
Comisia Europeană: „Capacitatea DNA de a-şi face treaba în circumstanţe deosebite a fost un semn de stabilitate. Dacă această capacitate va fi pusă la îndoială vom reevalua situaţia”
„Independenţa sistemului judiciar şi capacitatea lui de a lupta cu corupţia este de o importanţă capitală. Capacitatea DNA de a-şi face treaba în circumstanţe deosebite a fost un semn de stabilitate. Dacă această capacitate va fi pusă la îndoială vom reevalua situaţia”, este poziția oficială a Comisiei Europene, potrivit purtătorului său de cuvânt.
Ambasada SUA: „Facem apel la România să mențină și să sprijine puternicele sale instituții de luptă împotriva corupției”
Și Ambasada Statelor Unite la Bucureşti a reacţionat după revocarea șefei DNA. „Ambasada SUA își reafirmă angajamentul îndelungat de a sprijini lupta României împotriva corupției. România este model regional în privința luptei împotriva corupției. Facem apel la România să mențină și să sprijine puternicele sale instituții de luptă împotriva corupției”, a anunțat luni ambasada SUA la Bucureşti.
Presa străină despre revocarea Laurei Codruța Kovesi
Guvernul român de stânga a obţinut plecarea şefei parchetului anticorupţie DNA Laura Codruţa Kovesi, revocată luni de către şeful statului, care s-a opus mult timp destituirii acesteia, devenite imaginea puterii judiciare în această fostă ţară comunistă, comentează AFP, scrie News.ro.
Şeful statului român s-a conformat astfel unei hotărâri a Curţii Constituţionale care l-a îndemnat, la sfârşitul lui mai, să îşi ridice votul de veto opus revocării procurorului cerute de Guvern, în pofida protestelor opooziţiei şi comunităţii internaţionale.
Considerată de către susţinătirii săi drept un simbol al luptei împotriva corupţiei în România, Kovesi, în vârstă de 44 de ani, se afla în acest post din 2013. Ea a fost confirmată în funcţie în 2016 de către Iohannis, într-un ultim mandat de trei ani.
Iohannis a revocat-o pe Kovesi în urma unor acuzaţii de abatere şi incompetenţă formulate împotriva acesteia de ministerul de resort, dar a îndemnat la continuarea luptei împotriva corupţiei, relatează THE ASSOCIATED PRESS.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp
Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.
16 ani, atat au avut la dispozitie procurorii dna sa schimbe niste obiceiuri. De fapt spaga nu a disparut ci s-a marit. Acesta este adevarul si restul e VRAJEALA.
Ca l-a bagat la bulau pe insusi fondatorul dna-ului Adrian Nastase, scuze, domnul Nastase, nu ma incanta cu absolut nimic. Vreau sa aud ceva pozitiv, de exempu: ''interlopii au o viata extrem de grea in Romania asa ca su renuntat la taxe de protectie'' sau ''inspectorii de stat au demisionat in masa nefiind multumiti de veniturile cumulate din salariu si spaga''. Visez nu-i asa?
P.S. Nastase va fi un domn pentru mine pentru ca pe langa ''comisioanele'' primite, a fericit vreo 2 milioane de mamici de cand a legiferat indemniazatia pentru cresterea copilului. Ceilalti politruci sunt... zero.
Revenind la problema spagii, nu strica sa fiti putin mai consecvent. Citez din comentariul dumneavoastra precedent: "Am plicuri pregatite pentru spital si suta de euro pentru functionarii publici". Asa incat, de unde reiese ca nu sustineti spaga?
In rest, ramane cum am stabilit: nu DNA schimba obiceiuri. Astea le putem schimba doar noi, eventual (ori mai ales) cu ajutorul guvernantilor - ce pot veni cu politici adecvate in acest sens. DNA-ul poate doar sa documenteze infractiuni si sa propuna pedepse, in masura in care are instrumentele si capabilitatea necesare.
PS: mi-as dori sa fiu tanar. Din pacate - nu se mai poate.
Atata timp cat ditamai armata de procurori nu omoara spaga medicilor inseamna ca sunt inutili. Acolo se face scola spagii, in spitale, intentionat medicii au avut salarii mici ca sa se-nvete romanul cu plicul. Eu oricum m-am saturat de circul asta. Daca maine pun astia de la PSD alt sef in 5 secunde va avea 23 de dosare penale.
Culmea este ca marii criminali sunt adorati ca niste sfinti. Isarescu de exemplu ne-a trantit economia cu 27 de ani in urma si acum e cel mai de incredere roman. Mai scapa printre articole cate o informatie valoroasa. Guvernatorul BNR din anii '80 spunea ca BNR-ul credita direct intreprinderile cu o suma egala cu PIB-ul tarii. Cand a venit Isaila creditarea a scazut la 30%. Iohanis cu victimile sale de la Colectiv iarasi e sfant. Daca ne luam dupa televizor negru-i alb si albu-i gri.
DNA? pe post de bau-bau.
Fraiere, știu că e vorba de ”mama”, dar păstrează-ți bani! Că altfel îl pui și pe doctor într-o situație tensionată (și n-ai vrea ca acesta s-o opereze pe mămica ta sub stress!).
Dumbo, doctorii știu asta: își așteaptă (atît cît iese) niscaiva ”mulțumiri” DUPĂ actul medical! S-au m-ai adaptat și ei.... Sigur, asta cei 'lăbuși' sau începători care nu își permit să aibă un ”cabinet particular” unde vor înșfăca șpaga însă măcar aceasta va fi fiscalizată.
Va multumim pentru tot ce ati facut pentru tara asta oropsita si jefuita de toti.