Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

O imagine sfâșietoare: un tată ține mâna fiicei sale neînsuflețite, zdrobite sub beton în timpul cutremurului din Turcia

Mesut Hancer

Foto: Adem Altan / AFP / Profimedia

O imagine sfâșietoare devenită virală surprinde un tată din Kahramanmaras, Turcia, ținând mâna fiicei sale neînsuflețite, după ce aceasta a fost zdrobită sub beton în timpul cutremurului devastator de luni, notează CNN.

Fotoreporterul AFP l-a surprins pe Mesut Hancer stând în mijlocul ruinelor, ținând-o de mână pe fata sa, în vârstă de 15 ani, în timp ce trupul ei rămâne prins sub dărâmături.

Oțel răsucit, beton, mobilier distrus îi înconjoară pe cei doi, în timp ce salvatorii desfășoară o misiune dramatică de găsire a supraviețuitorilor, la temperaturi aproape de îngheț.

Foto:  Adem Altan / AFP / Profimedia

Peste 8.000 de persoane au murit și alte aproximativ 40.000 au fost rănite în urma cutremurului de luni, potrivit celui mai recent bilanț transmis de autoritățile din Turcia și Siria. 

Salvarea unui băiat de 14 ani din Kahramanmaras, transmisă în direct marți de presa internațională, a oferit o rază de speranță că și alte persoane vor supraviețui, însă numărul morților continuă să crească, pe măsură ce echipele de căutare sapă printre dărămături.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Sursa foto: Asociatia KinetoBebe

„Drepturile persoanelor cu dizabilități sunt considerate un lux pe care România nu și-l mai poate permite”, povestește cu amărăciune mama unui copil neurodivergent care de peste 20 de ani face tot ce e omenește posibil, uneori și imposibilul, pentru acești copii și aparținătorii lor.

Citește mai mult

Ciprian Ciucu.

Primarul general al Capitalei și prim-vicepreședinte al PNL, Ciprian Ciucu, a vorbit la emisiunea „În fața ta” de la Digi24 despre tensiunile politice din interiorul Partidului Național Liberal și despre relația cu PSD, afirmând că formațiunea trebuie să se delimiteze de parteneriatele repetate cu social-democrații. foto Inquam Photos / Octav Ganea

Citește mai mult

Neptun Deep

Auzim frecvent sintagma „România- hub energetic regional”, o etichetă care hrănește un tip de mândrie cu rădăcini în mitologia industrială de dinainte de 1989. O analiză rece, profesionistă, lipsită de sloganuri ar putea să ne ducă la concluzia că ideea de „hub energetic regional” poate fi o capcană strategică.

Citește mai mult