Sari la continut

Republica împlinește 10 ani

Un deceniu în care am ținut deschis un spațiu rar în România: unul al ideilor curate, al argumentelor care nu se tem de lumină și al vocilor care gândesc cu adevărat. Într-o vreme în care zgomotul crește, noi am mizat pe ceea ce contează: conținut de calitate, autentic, fără artificii, libertate de gândire, profunzime în loc de superficialitate. Pentru că doar așa România poate merge înainte. Să rămânem împreună într-un loc al reflecției, al întrebărilor care incomodează și al conversațiilor care schimbă ceva. Scrie, întreabă, contestă, propune. 
Republica îți aparține. De 10 ani și pentru anii care vin.

„Dominare totală!” Simona Halep este în sferturi la Roland Garros unde o va întâlni pe Kerber. Surpriza zilei: retragerea Serenei

Simona Halep2 -  Roland Garros

(Foto: Guliver/Getty Images)

„Dominare totală!” descrie meciul comentatorul Euronews, la finalul partidei din optimile de la Roland Garros câștigate categoric de Simona Halep.

Simona Halep, numărul 1 WTA, a învins-o luni pe Elise Mertens, locul 16 WTA, cu scorul 6-2, 6-1, pe Arena Centrală de la Paris.

Anul trecut Simona Halep a ajuns până în finală la French Open, dar a pierdut în faţa letonei Jelena Ostapenko, scor 6-4, 4-6, 3-6. Halep a fost finalistă şi în 2014.

Mertens a fost eliminată la ediția precedentă în turul trei, fiind învinsă de Venus Williams, scor 6-3, 6-1. Pentru Mertens, calificarea în optimile de finală este cea mai bună performanță pe zgura de la Paris, potrivit digisport.ro.

Simona Halep: „A fost un meci perfect pentru mine”

„M-am bucurat de timpul petrecut pe teren. M-am simțit ușoară, am jucat fiecare punct, fiecare minge și am fost agresivă”, a spus după meci Simona Halep. „A fost un meci perfect pentru mine”, a remarcat sportiva din România.

„Nu ştiu la ce să mă aştept din partea antrenorului, dar dacă îmi va spune că trebuie să fac antrenament azi, voi face", a mai adăugat Halep.

Kerber, următoarea adversară a Simonei

Germana Angelique Kerber, cap de serie numărul 12, a învins-o pe sportiva franceză Caroline Garcia, cap de serie 7, şi s-a calificat în sferturi la Roland Garros, unde va evolua contra liderului mondial Simona Halep. Angelique Kerber s-a impus, scor 6-2, 6-3, după 67 de minute de joc.

Angelique Kerber, după meciul cu Caroline Garcia (Foto: Guliver Getty Images)

Halep şi Kerber s-au întâlnit de 10 ori până acum, scorul fiind egal, 5-5.

Îți recomandăm

Accidentată, Serena se retrage: „E imposibil să joc așa”

Jucătoarea americană Serena Williams, accidentată la muşchii pectorali, s-a retras de la Roland Garros înaintea meciului cu Maria Şarapova, din optimile competiţiei, astfel că rusoaica se califică în sferturi.

Serena Williams, la Roland Garros. (Foto: Guliver Getty Images)

Williams a precizat că accidentarea s-a agravat în timpul meciului de dublu, de duminică. „Sunt foarte dezamăgită. Am renunțat la tot, am dat totul ca să fiu pe teren în a acest moment. Îmi e greu pentru că iubesc să joc contra Mariei. Am probleme cu mușchiul pectoral, nu pot nici măcar să servesc. E imposibil să joc așa. Nu am mai avut acest gen de accidentare până acum și e foarte dureros. Nu știu cum să gestionez situația. Am făcut foarte multe sacrificii pentru a reveni.

Voi face teste, nu voi ști dacă pot participa la Wimbledon până nu primesc rezultatele", a spus Serena Williams.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • Roxana B check icon
    Recunosc ca m-a surprins Simona cu jocul ei agresiv, servicii intrate "din prima", concentratie maxima.De-ar tine-o tot asa.
    • Like 0


Îți recomandăm

Transformare digitală

Digitalizarea în România avansează cu viteze diferite în sectorul public și cel privat. Firmele private în special din industriile bancară, sănătate sau retail au fost forțate de împrejurări concurența acerbă să se transforme digital, dar instituțiile de stat sunt încă prinse în inerția birocrației și lipsa de viziune strategică. În mediul privat, digitalizarea nu mai este un moft, ci o necesitate pentru scalare și eficiență. În sistemul public lipsa bugetelor multianuale și absența ownership-ului fac implementarea proiectelor de IT un proces greoi sau chiar eșuează (foto: Shutterstock).

Citește mai mult

 expert contabil

Pentru fiecare 10.000 de lei distribuiți, impozitul crește de la 1.111 lei la 1.905 lei, iar firmele trebuie să verifice activul net și capitalul social înainte de a face orice distribuție. „Cota de 16% intră în vigoare de la 1 ianuarie, dar se aplică pentru dividendele distribuite după 1 ianuarie. Or, ce dividende pot eu să distribui în ianuarie? Pe cele din trimestru IV, cele care se formează chiar acum”, explică expertul contabil.

Citește mai mult

Pălărie de damă

Copiii mamei soacre și-au confruntat notițele abia după înmormântare. Adevărul i-a eliberat, au urât-o pentru câteva ore, dar prevederile testamentare și o ladă de șampanie vintage, scumpă, cumpărată chiar de soacră-mea pentru ocazie, a mai atenuat șocul și a netezit o parte din drumul spre vindecare. (Foto: Profimedia Images)

Citește mai mult