Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Noul pact Ribbentrop-Molotov

Cristian Tudor Popescu

Elon Musk a vrut să fie, la inaugurarea lui D.J. Trump, cât se poate de limpede: după ce și-a transportat brațul drept „la pept”, l-a smucit într-un viguros salut nazist. N-a strigat și „Heil Trump!” întrucât ce vrea el să audă până la urmă este „Heil Musk!”. Poate o s-o facă vicepreședintele J.D., cel care îl numea odinioară pe D.J. „Un Hitler american”.

foto: K.C. Alfred / Zuma Press / Profimedia

Gestul lui Musk este emblematic pentru ce vrea să facă Trump, care tocmai a grațiat 1.500 de acuzați de atacarea Capitoliului în 6 ian. 2021, între care neonaziștii din grupările „Băieții Mândri” și „Păstrătorii Jurământului”, chitiți să-l spânzure pe republicanul Mike Pence și s-o lichideze pe democrata Nancy Pelosi. 

Un nou pact Ribbentrop-Molotov cu Rusia lui Stalin, mă rog, Putin, pentru împărțirea Europei.

În acest scop, Uniunea Europeană trebuie spartă și țările Europei stăpânite bucată cu bucată de SUA, în afară de cele „dă-le dracului!” Moscovei. UE este atacată acum și de la Est și de la Vest, situație mai rea decât în Al Doilea Război Mondial. Folosindu-și forța mediatică, Musk a declanșat acțiunea de răsturnare a guvernelor democratice din Marea Britanie și Germania și înlocuirea lor cu neofasciști. Franța nu e nevoie să fie împinsă, cade singură sub asaltul extremei drepte și stângi. Italia, Austria, Ungaria, Slovacia sunt, mai mult sau mai puțin, deja rezolvate. Marele atac asupra Bruxellesului poate începe, cum zice Viktor Orban.

Șmenarul imobiliar Trump tratează Europa așa cum o numea înaintașul său, ministrul de Război în administrația Bush jr, Donald Rumsfeld: „un teren imobiliar”. Fiind, de altfel, un obiectiv de mâna a doua în raport cu controlul asupra Americii de Nord - Canada, Mexic, Panama – și cu fixarea unui echilibru de forțe cu China.

Ce-i rămâne de făcut României în acest nou Ribbentrop-Molotov? În cazul în care nu va fi iarăși „dată la ruși”, să se mențină de partea Occidentului fără să devină un stat autocratic al ultrașilor naționaliști. Ceea ce, în clipa de față, nu știu dacă poate. 

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.



Îți recomandăm

Alex Livadaru

2026 poate oferi și oportunitatea unor programe de relansare economică sau mai bine spus unor măsuri care să-i încurajeze pe antreprenori să reia energic investițiile și angajările. Altfel, ne uităm la niște date care arată aparent ok pe hârtie, dar asistăm, în fapt, la închideri de întreprinderi și disponibilizări, scăderea investițiilor private și a consumului, toate pe fondul unei inflații încă foarte ridicate- o spirală care erodează nivelul de trai la nivel național și șubrezește inițiativa privată de orice fel.

Citește mai mult

strada intunecata - ploaie

M-am oprit în seara asta la semafor la Rogoredo, în drum spre casă. Sunt vreo 5 grade la Milano și plouă mărunt, e genul ăla de frig care nu te lovește, ci se așază pe tine. Lângă mine a oprit un băiat pe bicicletă, zgribulit, îmbrăcat subțire, care a început să-și sufle în mâini. M-am gândit că merge la muncă, n-avea mai mult de 18 ani. foto: Profimedia

Citește mai mult