Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Pop, operă și muzică electronică se întâlnesc într-o reinterpretare emoționantă semnată de soprana Maria Procopenco

Maria Procopenco

Soprana Maria Procopenco surprinde publicul cu un cover intens al piesei „Wasted Love”, câștigătoarea Eurovision 2025.

„Wasted Love nu e doar o piesă de dragoste. E o simfonie a contrastelor, între forță și vulnerabilitate, între clasic și modern, între sunetul rece al sintetizatorului și căldura unei voci umane. Am vrut să-i dau o viață nouă, fără să-i șterg esența”, mărturisește Maria Procopenco.

În original interpretată de artistul austriac Johannes Pietsch (JJ), „Wasted Love” a fost considerată una dintre cele mai emoționante piese ale concursului din ultimii ani, o creație muzicală care îmbină curajos trei stiluri aparent opuse: pop, operă și muzică electronică. Astăzi, tot mai mulți artiști aduc stiluri moderne în muzica de operă, iar piesa „Wasted Love” este un exemplu foarte bun. Dacă înainte opera era văzută ca un gen muzical clasic, rezervat doar pentru săli mari și public serios, acum ea începe să se schimbe în combinație cu alte genuri muzicale și arată că opera poate trăi și în lumea modernă, rămânând la fel de impresionantă.

Interpretarea Mariei Procopenco aduce un plus de profunzime și expresivitate piesei originale, consolidând mesajul universal despre iubirea pierdută, despre momentul acela dureros în care simțim că, deși iubim, nu mai putem schimba deznodământul.

Pentru Maria, alegerea nu a fost întâmplătoare: „Am votat Austria în finala Eurovision, mai ales că este o piesă cu elemente de operă, mare mi-a fost mirarea că acest gen de muzică a prins la publicul larg. Când am văzut că a câștigat, am simțit că e o victorie pentru noi toți cei care credem că opera nu e doar elitistă, ci poate fi profund emoțională și actuală. Am știut imediat că vreau să cânt piesa asta. A fost ca și cum m-ar fi chemat”, spune artista.

Austria a câştigat anul acesta concursul Eurovision 2025 cu piesa interpretului JJ - "Wasted Love" la cea de-a 69 ediţie a festivalului desfăşurată la Basel, în Elveţia. Victoria lui JJ la Eurovision în Basel înseamnă că Austria a câștigat de trei ori Concursul Eurovision. Prima victorie la Eurovision a avut loc în 1966, cu piesa Merci, Chérie, interpretată de Udo Jürgens. A doua victorie a Austriei a venit în 2014, când Conchita Wurst a ridicat trofeul pentru țara sa după interpretarea piesei Rise Like A Phoenix.

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere


Îți recomandăm

Otto Uwe Keul

În ultimii 15 ani, numărul de furnizori de fructe și legume locali ai Lidl România a crescut de la 70 la peste 500. 2025 a însemnat și depășirea unei borne- în sezon, pe rafturile magazinele lanțului de retail s-au găsit numai roșii românești 100%, urzici, leurdă, lobodă, ștevie, mărar, pătrunjel, ceapă verde 100%, pepeni 100%, zmeură și afine 100%, adică produse local. Încurajați de rezultate și de afacerile în creștere, agricultorii au început să exporte prin Lidl România- anul acesta, au ieșit peste granițe peste 1.600 de tone de legume și fructe spre Polonia, Cehia, Slovacia și Ungaria.

Citește mai mult

protest - justitie - cluj

Protestele astea împotriva corupției din justiție sunt emoționale și nu rezolvă nimic. E o problemă structurală și de mentalitate. E și o problemă de manipulare politică a protestelor și a agendei pe fondul unei disfuncționalități reale. Mai pe scurt, unii au interes să capitalizeze politic și să abată atenția de la alte probleme. Să vorbim sincer, fără perdea, mai spune cineva ceva de TVA-ul mărit, de prețurile mari? Totul a fost acoperit. foto: Inquam Photos / Andrei Apolzan

Citește mai mult