sursa foto: Profimedia
Premierul Ilie Bolojan a făcut primele declarații după anunțul PSD și AUR că vor depune o moțiune de cenzură comună împotriva Guvernului.
Invitat la Digi24, Ilie Bolojan a reiterat faptul că nu va demisiona din funcție, însă a spus că nu se pune problema unor negocieri pentru a bloca moțiunea de cenzură. De asemenea, premierul a atras atenția asupra riscurilor generate de criza politică și a reiterat ideea că PNL nu va continua colaborarea cu PSD.
Iată în continuare principalele declarații ale premierului Ilie Bolojan, făcute la Digi24:
Despre moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR: „Voi asigura gestiunea guvernării, așa cum am făcut și până acum, atât timp cât Guvernul are sprijin parlamentar. Problema este că, atunci când acționezi pentru a dărâma Guvernul, oamenii raționali trebuie să se gândească ce punem în loc, cine va fi viitorul premier (...) PSD, care a dinamitat guvernarea, își mărește șansele de a trece moțiunea, dar pregătește practic o nouă alianță. Asistăm de facto la o nouă coaliție care se formează”
Despre negocierile privind votul moțiunii de cenzură: „Nu se pune problema unui vot împotriva moțiunii, ci pur și simplu se pune problema ca cei care au generat această criză să găsească voturile necesare pentru a trece moțiunea. În condițiile în care, în zilele următoare, vor fi parlamentari care vor dori să discute de susținere, nu văd nicio problemă să discut cu ei (...) Niciodată nu am cumpărat oameni la bucată. Am discutat de proiecte și de ceea ce este bine pentru comunitate. Când am făcut orice discuție, acestea au fost elementele care m-au ghidat și vor fi și în continuare (...) Odată cu căderea unui guvern, trebuie să vii cu un premier și cu o soluție guvernamentală. Nu avem asta acum (...) Cei care vor schimbarea Guvernului, invocând situația economică - care este de fapt post-criză bugetară - trebuie să se gândească bine ce fac. Pentru că te poți întoarce de unde ai plecat. Iar acum suntem în punctul cel mai de jos (...) A doua variantă este să continui, dar trebuie să vii cu niște rezultate”
Despre riscurile generate de criza politică: „Ne-am pierdut încrederea cetățenilor. Am creat așteptări care nu pot fi onorate, iar pierderile nu vor fi asumate de nimeni. Legat de existența unei minime stabilități politice și de angajamentele pe care le are România, de miliarde de euro, dacă nu sunt respectate, este greu de presupus că vom termina lucrările la autostrăzi, spitale sau școli (...) Trebuie să trecem legea salarizării. Dacă le creăm așteptări românilor că salariile din sectorul public vor putea crește cu procente foarte mari, ne batem joc de ei, știind că avem posibilități limitate, de câteva miliarde. Față de cele 166 de miliarde de lei cât reprezintă fondul de salarii din sectorul public, nu poți crește anul viitor decât cu câteva miliarde (...) Nu există rețete magice de a corecta deficitele (...) Să întrebăm PSD ce soluții au avut în domeniul energiei, după ce au blocat accesul la rețele. Cum cresc producția în România? Pentru evaziunea fiscală, ce soluții are PSD? În situația de față, nu există soluții simple (...) Orice fel de sume dai, orice reduceri de taxe faci, trebuie să compensezi cu reduceri de cheltuieli. Toate s-au făcut însă cu frâna de mână trasă”
Despre măsurile nepopulare luate în fruntea Guvernului: „Trebuie însă să punem în practică legislații care nu sună bine (...) Situația în care avem presiunea legată de fonduri europene nu face decât să afecteze România. Înseamnă scăderea încrederii investitorilor, înseamnă creșterea dobânzii – costuri pe termen lung, iar fiecare cetățean român va plăti niște costuri în plus pentru aceste creșteri. Resursele noastre sunt limitate, pentru că guvernele PSD și PNL anterioare s-au angajat în cheltuieli (...) Tendința de populism este foarte mare. Pentru că nu ne-am făcut treaba – nu am construit altceva în locul centralelor pe cărbune – am ajuns în această situație privind sistemul energetic. Trebuie să permitem deparazitarea rețelelor energetice (...) Tot ce s-a făcut și am explicat – de a transparentiza activitatea – a deranjat (...) Dacă nu elimini merele stricate, dacă nu menții lumina aprinsă, o bună parte a banilor țării se vor duce către găurile negre. Trebuie să guvernezi cu onestitate (...) Am deranjat foarte mult, am pus reflectoarele pe zona unde intrarea în sistem a fost blocată din cauza emiterii unui număr foarte mare de autorizații de racordare pentru societăți care, așa cum s-a văzut, nu au finalizat proiectele. Sunt doar proiecte care așteaptă să fie cumpărate. Trebuie să facem stocare și să finalizăm investițiile importante”
Despre relația cu Sorin Grindeanu în cadrul coaliției: „Toate întâlnirile am căutat să le fac într-o manieră civilizată, în conformitate cu solicitările președintelui. A fost o întâlnire civilizată (n.a. întâlnirea cu Sorin Grindeanu de luni, de la Palatul Cotroceni). Nu asta este problema, ci ce se întâmplă după. Și în coaliție am avut mereu întâlniri civilizate, dar nu se respectau deciziile (...) Practic, timp de 8 luni am răbdat, m-am făcut că nu aud ce se întâmplă în spațiul public. Vedeam tragerea de timp vizavi de proiecte, lucruri care nu conveneau. Dar am crezut că merită să fac asta pentru țară și nu îmi pare rău. Când a fost nevoie, mi-am asumat responsabilitatea. Când stai într-o funcție publică, este o onoare să lucrezi pentru România. Nu s-a înțeles acest lucru (...) A fost o acțiune premeditată (n.a. actuala criză politică), în mod iresponsabil, din interese și rațiuni politice. Nu va fi bine pentru România”
Despre relația cu Nicușor Dan până în acest moment: „I-am prezentat situația, dar am considerat că asta ține de coaliție și trebuie rezolvată între oameni responsabili (...) Am spus că a fost o colaborare bună. Îmi este greu să spun ce putea să facă altceva. Aici, când acționezi, ai două posibilități: să ai de-a face cu oameni de bună credință, care sunt în guvern pentru a face ceva pentru țară, pentru proiectul public. Acesta este tipul de lucru în care logica, bunul simț și rațiunea dau rezultate. Sau să ai de-a face cu alte interese, care nu au logica bunei guvernări și a interesului public, ci o logică a interesului politic, a unor interese de putere, de afaceri, situații în care logica, rațiunea și bunul simț nu au rezultate (...) Teama mea pentru viitor – pentru că o țară are nevoie de ancore – este că un președinte, pentru a-și pune în practică programul, are nevoie de colaborare cu Guvernul. Iar când nu mai există o colaborare onestă, proiectele din campanie riscă să nu mai poată fi puse în practică. Și nimeni nu ne garantează că PSD nu va recurge și la alte acțiuni, inclusiv vizavi de președinte (...) Nu mi-a cerut Nicușor Dan să îmi dau demisia. Nu iau în calcul să îmi dau demisia până la moțiune (...) Intențiile de a media ale lui Nicușor Dan sunt corecte, dar logica, rațiunea și bunul simț au loc doar în anumite condiții. De-a lungul anilor, oamenii politici nu mai au încredere nici între ei, pentru că s-au mințit mult între ei”
Despre șansele moțiunii de cenzură să treacă: „Dacă este să facem o analiză, având în vedere alianța partidelor, acestea au peste 40% în Parlament. Se apropie de numărul necesar de voturi pentru ca Guvernul să cadă (...) Până atunci, asigur funcționarea Guvernului cu un mandat limitat. Voi ieși cu fruntea sus. Încerc să închid tot ceea ce avem, iar mai departe voi rămâne. Am un mandat în spate, am un vot în Senat, am sprijinul cetățenilor din Bihor, sunt președintele PNL. Trebuie să luptăm pentru România”
Despre colaborarea viitoare dintre PNL și PSD: „Dacă moțiunea trece, PNL nu va mai sta la aceeași masă cu PSD. Nu ne-am dorit acest lucru, dar dacă un partid nu respectă niciun fel de înțelegere, doar să stai la putere de dragul de a o face cu acel partid nu merită”
Despre schimbarea Guvernului și noi negocieri politice: „Dacă dărâmi un guvern – mai ales pe baza unor negocieri pentru a face o coaliție – nu ajută cu nimic țara noastră. PNL va merge la consultări, pentru că este un partid responsabil. Văd că nu se renunță la bolile politicii românești (...) Nu ne putem însănătoși crezând că, făcând aceleași lucruri, oamenii nu vor vedea că lucrurile nu se pot rezolva încercând să îi păcălim (...) Evit să fac speculații (n.a. cu privire la alegeri anticipate). Noi încă nu am avut alegeri parlamentare anticipate, dar este posibil să se ajungă într-o astfel de situație (...) Problema este să ai un plan pentru România și oameni serioși, pentru că trebuie să faci eforturi importante ca să duci lucrurile până la capăt. Nu este problema să aduci două partide la un loc, ci să gestionezi corect bugetele publice și să le explici oamenilor că le va fi mai bine dacă vor face mai întâi niște eforturi ei personal (...) Problema României nu sunt cetățenii – ei sunt soluția. Problema este guvernarea țării”.
Urmăriți Republica pe Google News
Urmăriți Republica pe Threads
Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp





Alătură-te comunității noastre. Scrie bine și argumentat și poți fi unul dintre editorialiștii platformei noastre.