Sari la continut

Vorbește cu Republica și ascultă editorialele audio

Vă mulțumim că ne sunteți alături de nouă ani Ascultați editorialele audio publicate pe platformă. Un proiect de inovație în tehnologie susținut de DEDEMAN.

Recompensă de 100.000 de euro oferită de un antreprenor olandez pentru „informația de aur” care va duce la recuperarea obiectelor furate din Muzeul Drents: „Jaful mă înfurie”.

coiful dacic - foto: Lucian Alecu / Shutterstock Editorial / Profimedia

foto: Lucian Alecu / Shutterstock Editorial / Profimedia

Alex van Breemen, un antreprenor olandez cu afaceri în București, a declarat pentru publicația De Telegraaf că va oferi o recompensă de 100.000 de euro pentru „informația de aur” care va duce la recuperarea comorilor din patrimoniul cultural românesc furate sâmbătă de la Muzeul Drents din Assen, Olanda. 

Omul de afaceri care controlează Cascade Group consideră revoltător furtul. „Impactul jafului este enorm aici, în România. Coiful de aur și brățările sunt incredibil de importante ca patrimoniu cultural. Jaful mă înfurie. Și, dacă pot contribui la recuperarea comorilor de artă din aur, o voi face cu plăcere", a declarat Alex van Breemen pentru De Telegraaf. Jurnaliștii olandezi adaugă că Poliția și Parchetul îl pot contacta pe antreprenorul olandez.

Detectiv: Există întotdeauna persoane din apropierea celor direct implicați care sunt dispuse să vorbească pentru o sumă mare de bani

Arthur Brand, detectiv specializat în domeniul obiectelor de artă, spune, citat de publicația olandeză, că o recompensă într-un caz de jaf poate ajuta la rezolvarea cazului: „Există întotdeauna persoane din apropierea celor direct implicați care sunt dispuse să vorbească pentru o sumă mare de bani. Deci: dacă nu ajută, nici nu strică. Ponturile sunt acum extrem de importante." Poliția a luat deja legătura cu Van Breemen prin intermediul ambasadei Olandei în România pentru a discuta procedurile, potrivit publicației amintite.

Antreprenorul imobiliar Alex van Breemen s-a născut în Bussum în 1963 și a plecat în Balcani în 1993, unde a lucrat pentru o multinațională în țări precum România, Bulgaria, Serbia și Moldova. În 1999, a fondat compania imobiliară Cascade. 

Poliția din nordul Olandei continuă să-i caute pe cei trei bărbați care au furat sâmbătă dimineața coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice de aur din expoziția găzduită de muzeul din Assen.

Citiți și:

Urmăriți Republica pe Google News

Urmăriți Republica pe Threads

Urmăriți Republica pe canalul de WhatsApp 

Abonează-te la newsletterul Republica.ro

Primește cele mai bune articole din partea autorilor.

Comentarii. Intră în dezbatere
  • in 2012, niste tigani din judetul Tulcea au furat din Olanda cateva tablouri: Picasso, Matisse etc. si le-au ars.
    In 2025, primul gand a fost sa rugam, intai, tiganii din Judetul Tulcea sa nu topeasca niscaiva coif de aur ci sa il trimita la muzeul de arheologie din Tulcea ca nimeni nu o sa faca ancheta...
    • Like 2


Îți recomandăm

Sebastian Ghita - Inquam Photos /Liviu Florin Albei

A apărut miercuri un document scurs dintr-o investigație jurnalistică din Armenia care plasează numele lui Sebastian Ghiță pe o listă de sarcini transmise de o structură coordonată direct de adjunctul lui Putin. Sarcinile? Discreditarea Maiei Sandu, a Europei, a democrației române. Canal de execuție? RomâniaTV. Foto: Inquam Photos /Liviu Florin Albei

Citește mai mult

Donald Trump Xi Jinping / sursa foto: Profimedia

Donald Trump pare că reușește să transforme fiecare moment de vulnerabilitate strategică a Statelor Unite într-un spectacol triumfal personal. Vizita sa la Beijing a fost prezentată ca o demonstrație de forță, ca o relansare a leadershipului american și ca dovada faptului că numai el poate „gestiona” relația cu Xi Jinping.

Citește mai mult

articol audio
play icon mic icon SAFE Romania Comisia Europeana / sursa foto: Profimedia

SAFE înseamnă investiții în apărare, securitate și infrastructură strategică. Dar pentru România înseamnă și o oportunitate economică majoră: industrie de apărare, tehnologie, locuri de muncă în sectoare strategice și proiecte de infrastructură care pot schimba conectivitatea unor regiuni întregi.

Citește mai mult

 Angelika Niebler/ sursa foto: Profimedia

Parlamentul European a votat menținerea imunității eurodeputatei germane Angelika Niebler, blocând, în această etapă, o investigație a Parchetului European privind suspiciuni de fraudă cu fonduri parlamentare. foto: Angelika Niebler/ sursa foto: Profimedia

Citește mai mult